środa, 5 czerwca 2013

Okna energooszczędne?



            Okna energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają one swym nabywcom zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie.
            Jednak by mieć pewność, że kupujemy produkty o należytej jakości, powinniśmy wiedzieć, jakie atrybuty muszą one posiadać.


          Nie ulega wątpliwości, że okna to fundamentalny element wyposażenia dowolnego gospodarstwa domowego. Nie tylko możemy bowiem za ich sprawą dostrzec, co znajduje się na zewnątrz, lecz również zapewniamy naszemu domowi należytą izolację cieplną.
          Kiedy okna w naszym domu są nieszczelne, poziom ciepła się w nim znajdującego może być nawet o jedną czwartą niższy, zaś gdy mieszkamy w bloku straty ciepła mogą wynieść nawet 45%.
          Nie trzeba chyba tłumaczyć, że w znacznym stopniu wpływa to na wysokość rachunków za ogrzewanie…
          Jeżeli przymierzamy się do zakupu okien i chcemy mieć pewność, że będą one cechowały się wysokim parametrem energooszczędności, powinniśmy przed podjęciem decyzji o sprawunku konkretnego modelu sprawdzić jego współczynnik określony symbolem U.
          Zasada jest prosta – im niższą wartość posiada wspomniany współczynnik, tym więcej właściwości energooszczędnych ma dany model okien.
          Bardzo istotne w przypadku energooszczędności są atrybuty wstawionej w okna szyby. Nadmienione atrybuty zależą od technologii produkcji, gatunku wykorzystanych do owej produkcji surowców, a także, co chyba oczywiste, jakości wykonania.
          Właściwości energooszczędne okien zależą również od tego z ilu szyb składa się znajdujący się w nich wkład szybowy. W znamienitej większości dostępnych na rynku okien zastosowano wkłady dwuszybowe. Jak nietrudno wywnioskować, składają się one z dwóch tafli szkła, które oddziela tak zwana ramka dystansowa.
          Przestrzeń znajdującą się między owymi taflami szkła wypełnia gaz szlachetny, który nosi nazwę argon. W sprzedaży spotyka się także droższe okna z zastosowanym wkładem trzyszybowym, które z racji faktu, iż posiadają dwie przegrody wypełnione argonem, są znacznie skuteczniejsze, jeżeli chodzi o zapewnianie budynkowi, w którym zostały zamontowane, izolacji termicznej.
          Producenci stolarki okiennej często dopuszczają się pewnego nadużycia, podając współczynnik przenikania ciepła dotyczącego samej szyby jako wartości właściwej dla całego okna.
          Tymczasem to spore przekłamanie, gdyż producenci nie uwzględniają w ten sposób właściwości izolacyjnych ramy okiennej, która nierzadko wynosi nawet 40% całościowej powierzchni gotowego produktu. Izolacja termiczna ramy najczęściej wybieranych przez klientów okien PCV uwarunkowana jest materiałem wykorzystanym do wyrobu wzmocnienia oraz szerokości profilu.
           Wspomniana szerokość profilu cechuje się o wiele istotniejszym znaczeniem niż zaznaczana zwykle przez sprzedawców ilość komór.   
           Przykładowo, okna pięciokomorowe o szerokości profilu 73mm zapewnią nam znacznie skuteczniejszą izolację termiczną niż okna sześciokomorowe, których profil ma 65mm szerokości. Natomiast jeżeli chodzi o wzmocnienie, do jego wyrobu przeważnie stosuje się stal, której właściwości izolacyjne są raczej znikome.
            Nieco droższe okna posiadają jednakże wzmocnienia wykonane z kompozytu poliestrowo-szklanego, dzięki czemu utrata ciepła jest znacznie niższa, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku stalowych wzmocnień.
            Zakup okien energooszczędnych z pewnością opłaci się nam w perspektywie czasu, niemniej jednak musimy brać pod uwagę fakt, iż wspomniane wyroby są znacznie droższe od standardowych konfiguracji produktów z zakresu stolarki okiennej.
           Dlatego też jeżeli zamierzamy nabyć opisywane wyroby, powinniśmy najpierw upewnić się, czy dany model naprawdę spełni nasze oczekiwania i pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za energię cieplną.   
           Na podstawie powyższych informacji powinniśmy być już w stanie dokonać oceny wspomnianego zjawiska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz