piątek, 5 lipca 2013

Ogród wiejski



Kiedy dom jest już wybudowany i urządzony, nagle orientujemy się, że nie wszystko jest w porządku. Nie, nie. Nie chodzi o dom, ale o ogród, który zdecydowanie odstaje na tle pięknego domu. Z reguły ogród wygląda jak pobojowisko, więc trzeba go zaprojektować od początku.



        Rozjechane błoto, resztki materiałów budowlanych, chaos – tak z reguły wyglądają przydomowe ogródki zaraz po wprowadzeniu się właścicieli do wymarzonego domku.
        Zanim podejmiemy konkretne działania, trzeba uporządkować teren i zaprojektować zieleń.
        Ogród musi być dopasowany do warunków pogodowych i glebowych, ale także do stylu domu. Częstym błędem popełnianym z niewiedzy a może gapiostwa jest aranżowanie na przykład ogrodu angielskiego do nowoczesnego budynku.
        Rzadko wychodzi z tego arcydzieło sztuki ogrodniczo-architektonicznej. Przeważnie takie połączenia kończą się porażką.
        W Polsce najbezpieczniejszym wyjściem jest założenie ogrodu wiejskiego. Pasuje on do większości domów. Szczególnie pięknie wyglądają drewniane domki, lub stare domy z cegły, otoczone takim ogrodem.
        Wbrew pozorom, założenie i pielęgnacja takiego ogrodu nie są wcale takie łatwe, bowiem ogród wiejski obfituje w rośliny, które mają bardzo różne wymagania. Nie ma wiejskiego ogrodu bez mnóstwa warzyw i owoców.
        Najpopularniejszymi warzywami są: marchew, kapusta, sałata, pomidory, ziemniaki, selera, por, kalafior, kalarepa, buraki, groch, fasola, bób, pietruszka, ogórki. Z kolei do typowo polskich drzew owocowych należą: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie.
        Jeśli ktoś lubi wino domowej roboty, może samodzielnie wyhodować sobie własne owoce winogron, porzeczek, truskawek. Trzeba przyznać, że mnogość roślin jest naprawdę imponująca, a przecież to nie wszystko, bo coraz więcej uprawia się roślin, które nie są uprawiane w Polsce na masową skalę: papryki, szpinaku, brokułów, kapusty pekińskiej.
Jednak warzywa i owoce to nie wszystko.
         Liczy się także estetyka oraz funkcjonalność. Jeśli w domu są dzieci, to muszą mieć miejsce do zabawy. Dlatego duży trawnik przed domem oraz plac zabaw są obowiązkowe.
         Natomiast, jeśli lubimy biesiadować w ogrodzie z rodziną i przyjaciółmi, to stwórzmy obszerny taras, na którym znajdzie się stół z krzesłami, parasol ogrodowy, grill. Taras powinien harmonizować z aranżacją wnętrza domu.
        W ogrodzie wiejskim jest także miejsce na małą architekturę. Idealnie pasują duże gliniane donice, elementy drewniane, części starych sprzętów służących w gospodarstwach rolnych – na przykład koło od wozu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz