niedziela, 29 stycznia 2017

Mini drzewka owocowe

Mini drzewka owocowe w doniczkach




Co by nie powiedzieć.to mini drzewka owocowe w doniczkach to świetny sposób żeby każdy posiadacz balkonu czy też tarasu mógł się cieszyć własnymi soczystymi jabłkami, słodkimi gruszkami albo malowanymi  słońcem brzoskwiniami. Mało tego są bardzo łatwe w uprawie i w odróżnieniu od dużych drzew owocowych, oczywistym jest, że nie wymagają skomplikowanego cięcia. Trudno się dziwić, że stały się hitem poszukiwanym przez amatorów owoców z własnej uprawy. Zobacz jak wyglądają, które odmiany są najlepsze do uprawy w naszym klimacie i jak o nie dbać.


Już od kilkunastu lat te niezwykłe rośliny są hodowane w jednej ze szkółek pod Opolem. Głównie z przeznaczeniem do sprzedaży za granicę. Ale lata testów i poszukiwania odmian miniaturowych drzewek owocowych nadających się do uprawy w naszym klimacie, okazały się wreszcie owocne. Zestaw pieczołowicie wyselekcjonowanych, odpornych odmian miniaturowych pozwala, każdemu posiadaczowi nawet bardzo małego ogrodu lub balkonu czy tarasu, spełnić marzenie o posiadaniu własnej uprawy drzew owocowych. Teraz każdy z nas może świeże jabłka, gruszki, brzoskwinie czy śliwki zrywać z własnego drzewka.

Zalety mini drzewek owocowych
    To właśnie dzięki niewielkim rozmiarom mini drzewka owocowe jak żadne inne doskonale nadają się do uprawy doniczkowej. Otóż niewątpliwą zaletą jest to, że z powodzeniem można je sadzić również w gruncie i to bardzo blisko siebie, co daje możliwości do utworzenia na niewielkiej powierzchni małego ogrodu, w którym zgromadzimy kilka różnych odmian. 
    Dla przykładu, wielkość drzew mini gruszy po 6 latach uprawy nie przekracza 150 cm wzrostu, co znacznie ułatwia wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jak również bardzo łatwy zbiór owoców. Ważnym jest też i to, że plon z takiego drzewa może wynieść od 4 do 8 kg. W tym miejscu należy jeszcze zaznaczyć, że drzewka te bardzo wcześnie wchodzą w owocowanie - i tak pierwszych owoców możemy spodziewać się już w drugim roku uprawy.     Czasem zdarza się owocowanie już w pierwszym roku, ale owoce nie są dorodne i nie wszystkie dotrwają do zbioru. Nic dziwnego roślina walczy o zaadoptowanie się do warunków w nowym miejscu, stąd zaburzenia mogą doprowadzić do utraty zawiązków. To właśnie dzięki tym wszystkim zaletom mini drzewka owocowe przebojem zajmują czołowe miejsca w rankingach najpopularniejszych roślin owocowych uprawianych amatorsko.
    Małe rozmiary tych drzewek owocowych dają także możliwość uprawy, bardzo wrażliwych na wiosenne przymrozki, takich jak brzoskwinie, morele i nektaryny również w rejonach, gdzie zazwyczaj ich kwiaty są przez przymrozki uszkadzane. Otóż takie mini drzewko w doniczce na okres spodziewanych przymrozków można z łatwością schować do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, chroniąc jego pąki kwiatowe i kwiaty przed uszkodzeniem. A to znacznie zwiększa możliwości uprawy najmniej mrozoodpornych gatunków sadowniczych.

Mini drzewka owocowe - najlepsze odmiany
    Pośród mini drzewek owocowych dostępne są odmiany najpopularniejszych gatunków sadowniczych - jabłoni i gruszy, śliw, brzoskwini, moreli i nektaryny. Przez cały sezon, od wiosny do jesieni, można kupować rośliny w doniczkach, zaś wiosną oraz jesienią, dostępne są nieco tańsze egzemplarze kopane bezpośrednio z gruntu.

    Między innymi z pośród 
mini drzewek jabłoni dostępne są również dwie odmiany: 'Delegrina' oraz 'Delbarestivale'. U obu 
tych odmian jabłka są o czerwono-żółtym zabarwieniu skórki a dojrzewają na początku września. Wysokość samego pnia do korony wynosi od ok. 30 do 50 cm.

     Do najlepszych 
mini drzewek gruszy można polecić
 dwie odmiany. Są to: 'Garden Pearl' i 'Garden Red'. Pierwsza z tych odmian rodzi zielone gruszki, pokryte rdzawym rumieńcem, a dojrzewają one w połowie października. Znacznie wcześniej, bo już z początkiem września, dojrzewają czerwone owoce odmiany 'Garden Red'. Wysokość pnia tych drzewek, liczona do początku korony, to około 40 cm.

    Najbardziej atrakcyjnie wyglądają 
mini drzewka brzoskwini, których lancetowate liście są bardzo duże w stosunku do rozmiarów całej rośliny. Miniaturowa brzoskwinia odmiany 'Honey Gold' ma kwiaty 
pełne różowe, natomiast owoce zielono-żółte. Natomiast odmiana 'Honey Red' ma kwiaty półpełne różowe, zaś owoce różowe z rumieńcem. 
Korona tych drzewek po 5 latach uprawy może sięgnąć do 1,2 m średnicy.

Bardzo ciekawie prezentują się także mini drzewka owocowe moreli "Aprigold" jak również nektaryny "Rubis". Obydwie te odmiany świetnie wyglądają w czasie kwitnienia oraz dają bardzo smaczne owoce.

Niezwykłe mini drzewka owocowe Duo
    Omawiając mini drzewka zestawienie odmian mini drzewek owocowych warto wspomnieć o tak zwanych mini drzewkach Duo, które to powstają poprzez zaszczepienie dwóch odmian owocowych na jednej podkładce. Takie postawienie sprawy daje efekt, że zbieramy dwie różne odmiany owoców z jednego drzewka. 
     Przykładami mogą być: Duo Jabłoń Braeburn + Bramley (bardzo smaczne jabłka), Duo grusza Konferencja + Red Faworytka (a tych bardzo popularnych i lubianych przez działkowców odmian gruszy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać), no i jeszcze Duo śliwa Viktoria + Węgierka
    Te rośliny DUO rosną nieco wyższe niż inne typowe mini drzewka owocowe, mogą bowiem dorastać aż do 2,5 m wysokości. Jednakże nadal nadają się do uprawy w donicach na balkonach lub tarasach. Natomiast sadząc taką roślinę w swoim ogrodzie, zadziwimy niejednego sąsiada.
    Oczywiście pielęgnację znacznie ułatwia fakt, iż ze względu na bardzo wolny wzrost, nie wymagają cięcia.
   Jeśli chodzi o pielęgnację  roślin w donicach musimy ciągle pamiętać o regularnym podlewaniu oraz częstym nawożeniu bo są one o nieco większym zapotrzebowaniu na nawozy ze względu na ilość podłoża, w porównaniu do roślin sadzonych w gruncie.      
     Nawozy podawać należy od wiosny do lipca. Może być to naturalny biohumus lub nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla drzew owocowych.

     Na zimę 
mini drzewka owocowe (szczególnie brzoskwinie, morele i nektaryny) przeważnie wymagają okrycia. Jest to łatwe do wykonania ze względu na małe korony drzewek. Owijać je można agrowłókniną, jutą albo słomą. 
     W przypadku roślin uprawianych w donicach, pamiętać musimy także o zabezpieczeniu bryły korzeniowej, która jest znacznie bardziej narażona na przemarznięcie niż nadziemna część rośliny. Dlatego doniczki warto owijać matami słomianymi, agrowłókniną lub obkładać styropianem. 
     Można też doniczkę wstawić do większego kartonu, a wolne przestrzenie wypełnić trocinami lub pogniecionymi gazetami. Z balkonów i tarasów doniczki z mini drzewkami owocowymi można także na zimę przenosić do chłodnych pomieszczeń, zabezpieczonych przed mrozami. W przypadku gatunków wrażliwych na przymrozki warto taki zabieg przeprowadzać szczególnie wiosną, gdy spodziewane są przymrozki, a drzewka rozpoczynają już kwitnienie.

    Z
atem jak widać , mini drzewka owocowe pielęgnuje się podobnie jak inne rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach, może nieco więcej troski wymaga ich zabezpieczenie przed mrozami. Jednakże prawidłowo pielęgnowane odwdzięczą się nie tylko atrakcyjnym pokrojem, ulistnieniem i obfitym kwitnieniem, ale także atrakcyjnymi, zdrowymi i smacznymi owocami.
Przyjemnej uprawy.



Ochrona miniaturowych drzew owocowych

Ochrona drzew owocowych normalnej wielkości nawet tych zredukowanych wielkości jest prosta i wiadomo jakich środków użyć. Trochę inaczej ma się sprawa z miniaturowymi drzewkami, które mogą być hodowane na balkonach a nawet w mieszkaniach.
Oczywiście nie ma przeszkód żeby zastosować środki ochrony używane w ogrodach czy sadach przemysłowych. Istnieją różne rodzaje ochrony. Między innymi opryski czy podlewanie gnojówką z liści rabarbaru, pokrzywy, piołunu itp.
Jest jednak możliwość wprowadzenia ochrony za pomocą drutu miedzianego nawijając cewki na pień główny czy konary główne.
Cewka nawinięta na pień miniatury powinna być nawinięta drutem co najmniej 1,5 mm , a posługując się terminologią elektryków drutem pozbawionym izolacji co najmniej 2 kwadrat czyli o przekroju 2 mm2 /milimetrów kwadratowych/. Jeden koniec drutu cewki należy wbić w ziemię doniczki czy działki na taką głębokość żeby znalazł się w strefie korzeni a drut nawinąć niezbyt ciasno wokół pnia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara siedem lub dziewięć zwojów. Na końcu cewki zrobić małe oczko średnicy około 3 mm. Najlepiej tak żeby pomiędzy pniem a drutem cewki pozostała przestrzeń na rozrost pnia przez przynajmniej dwa lata. Zresztą jak owinie się z luzem to w przypadku szybszego powiększenia grubości drut się podda i nie skaleczy pnia - na co trzeba jednakże zwracać uwagę.
Można również nawinąć równie luźno jak na pniu cewki w ilości co najmniej 7 zwojów na głównych konarach drzewka. W tym przypadku początek cewki pozostawić opartą o pień a na jej końcu zrobić również oczko.
Taki sposób ochrony jak sami widzicie jest w 100% ekologiczny.

sobota, 28 stycznia 2017

Kończy się styczeń

Kończy się styczeń.
Jeszcze kilka dni i przyjdzie luty.
A to oznacza, ze należy przystąpić do cięcia grubszych gałęzi drzew owocowych, które sprawia, że wewnątrz korony zrobi się luźniej i gdy pojawią się nowe liście słońce nie będzie miało problemu dotrzeć do wnętrza. Oczywiście nie muszę dodawać, że spowoduje to, że przyszłe owoce będą większe lepiej wykształcone i smaczniejsze - niekoniecznie musi ich być więcej bo zależy to głównie od tego jakie będą warunki kwitnienia i działań owadów.
Oczywiście należy powycinać również wszystkie wilki, czyli drobne jednoroczne gałązki wyrastające w górę. Ich pozostawienie spowoduje tylko osłabienie drzewa i w rezultacie znaczne obniżenie plonów, albo całkowity ich brak. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o takie drzewa jak jabłonie i grusze bo im właśnie najsilniej wyrastają wilki. Takie drzewa jak brzoskwinie przecina się po przekwitnieniu i zawiązaniu owoców. Przeważnie jest jednak tak, że brzoskwinie mają najwięcej owoców na końcach gałęzi więc przycięcie pomniejszające koronę sprawi zmniejszenie ich ilości w nadchodzącym sezonie.
Oczywiście jeśli trzeba zmniejszyć koronę to grubsze cięcie lepiej zrobić teraz.
Drugim bardzo ważnym zadaniem jest wykonanie oprysków przeciwgrzybicznymi preparatami w rodzaju miedzianu 50. szczególnie ważne jest to dla brzoskwiń żeby wyeliminować albo przynajmniej zmniejszyć rozwinięcie się ogniowej zarazy, a na jabłoniach i gruszach parcha.
No i trzecie równie ważne zadanie to oczywiście jak co roku zimą malowanie pni. W tym roku jest to szczególnie ważne ponieważ były i pewnie jeszcze będą wysokie mrozy a słoneczko zaczyna być coraz wyżej i przygrzewa co może powodować pękanie kory a to z kolei groźne dla drzewa choroby albo nawet jego zniszczenie.
Tam gdzie są bukszpany jako pojedyncze rośliny czy też większa ich ilość a na nich zalegający śnieg należy go bezwzględnie strząsnąć bo kiedy zacznie topnieć, a tym samym zacznie wzrastać jego ciężar i w rezultacie porozłamuje cienkie i wiotkie gałązki krzewu. Jest rzeczą oczywistą, że pokrywa śnieżna na zimozielonych krzewach bukszpanu żadnej roli nie spełnia.
Życzę miłych chwil w ogrodzie i wspaniałych plonów w nadchodzącym sezonie.