sobota, 28 stycznia 2017

Kończy się styczeń

Kończy się styczeń.
Jeszcze kilka dni i przyjdzie luty.
A to oznacza, ze należy przystąpić do cięcia grubszych gałęzi drzew owocowych, które sprawia, że wewnątrz korony zrobi się luźniej i gdy pojawią się nowe liście słońce nie będzie miało problemu dotrzeć do wnętrza. Oczywiście nie muszę dodawać, że spowoduje to, że przyszłe owoce będą większe lepiej wykształcone i smaczniejsze - niekoniecznie musi ich być więcej bo zależy to głównie od tego jakie będą warunki kwitnienia i działań owadów.
Oczywiście należy powycinać również wszystkie wilki, czyli drobne jednoroczne gałązki wyrastające w górę. Ich pozostawienie spowoduje tylko osłabienie drzewa i w rezultacie znaczne obniżenie plonów, albo całkowity ich brak. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o takie drzewa jak jabłonie i grusze bo im właśnie najsilniej wyrastają wilki. Takie drzewa jak brzoskwinie przecina się po przekwitnieniu i zawiązaniu owoców. Przeważnie jest jednak tak, że brzoskwinie mają najwięcej owoców na końcach gałęzi więc przycięcie pomniejszające koronę sprawi zmniejszenie ich ilości w nadchodzącym sezonie.
Oczywiście jeśli trzeba zmniejszyć koronę to grubsze cięcie lepiej zrobić teraz.
Drugim bardzo ważnym zadaniem jest wykonanie oprysków przeciwgrzybicznymi preparatami w rodzaju miedzianu 50. szczególnie ważne jest to dla brzoskwiń żeby wyeliminować albo przynajmniej zmniejszyć rozwinięcie się ogniowej zarazy, a na jabłoniach i gruszach parcha.
No i trzecie równie ważne zadanie to oczywiście jak co roku zimą malowanie pni. W tym roku jest to szczególnie ważne ponieważ były i pewnie jeszcze będą wysokie mrozy a słoneczko zaczyna być coraz wyżej i przygrzewa co może powodować pękanie kory a to z kolei groźne dla drzewa choroby albo nawet jego zniszczenie.
Tam gdzie są bukszpany jako pojedyncze rośliny czy też większa ich ilość a na nich zalegający śnieg należy go bezwzględnie strząsnąć bo kiedy zacznie topnieć, a tym samym zacznie wzrastać jego ciężar i w rezultacie porozłamuje cienkie i wiotkie gałązki krzewu. Jest rzeczą oczywistą, że pokrywa śnieżna na zimozielonych krzewach bukszpanu żadnej roli nie spełnia.
Życzę miłych chwil w ogrodzie i wspaniałych plonów w nadchodzącym sezonie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz