piątek, 2 sierpnia 2013

Sierpień w ogrodzie II

 pielęgnacja trawnika w sierpniu

        W sierpniu należy systematycznie pielęgnować trawnik w ogrodzie. Poniżej przedstawię kilka wskazówek  jak pielęgnować trawnik w sierpniu: koszenie trawnika, nawożenie trawnika, podlewanie trawnika.

 

 

Sierpień w ogrodzie: koszenie trawnika

        W sierpniu trawnik należy kosić systematycznie, pamiętając o tym, że podczas upałów pozostawiamy nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł (trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę).
        Po koszeniu zasilamy i podlewamy trawnik.

zakładanie trawnika z rolki

        W sierpniu możemy rozłożyć nowy trawnik z rolki, ale tylko wtedy, kiedy mamy możliwość regularnego nawadniania. W innej sytuacji murawa może się nie przyjąć i cała praca pójdzie na marne.
        Nowo założony trawnik zasilamy po raz pierwszy wczesną jesienią specjalnym nawozem jesiennym dla trawników, zawierającym stosunkowo dużo potasu, a niewiele azotu. Potraktowane tak rośliny są lepiej przygotowane do zimy i wczesną wiosną w lepszej kondycji rozpoczynają wegetację.
         W kolejnych sezonach wiosną, gdy ziemia obeschnie, rozsypujemy nawóz wieloskładnikowy o większej zawartości azotu, a w drugiej połowie lata zabieg powtarzamy.
         Możemy też aż do pierwszych mrozów stosować nawóz jesienny. Ważne jest równomierne rozsypanie nawozu na powierzchni trawnika – inaczej rośliny będą rosły kępami o rozmaitym odcieniu zieleni i różnej wysokości.
         Żeby tego uniknąć, trzeba rozsiewać nawóz na krzyż, czyli raz wzdłuż, raz w poprzek trawnika.

podlewanie trawnika

         Gdy jest gorąco, trawnik podlewamy codziennie, najlepiej rano lub po południu (nie w południe, gdy słońce grzeje najmocniej, bo wtedy nawet 30–40 proc. wody wyparuje, zanim dotrze do korzeni).
         Trawnik podlewamy tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10–15 cm.

mech na trawniku

         Mech pojawia się nie tylko na trawnikach rosnących w wilgotnych i cienistych zakątkach ogrodu, ale też na zbyt kwaśnym podłożu. Sprzyja mu również niskie przycinanie darni. Dlatego trawę należy kosić na wysokość co najmniej 4–5 cm, a jesienią – po zbadaniu pH gleby – zwapnować podłoże dolomitem lub kredą ogrodniczą.
         Można też kupić preparaty zawierające związki żelaza, utrudniające rozwój mchu, ale jest to działanie doraźne. Lepiej usunąć przyczyny albo sięgnąć po preparat zawierający mikroorganizmy mineralizujące filc i mchy.

 

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz