czwartek, 1 sierpnia 2013

Sierpień w ogrodzie I

 pielęgnacja roślin ozdobnych w ogrodzie i na balkonie

Ogród w sierpniu - pełen kwiatów i owoców - zachęca do odpoczynku. W sierpniu w ogrodzie regularnie podlewamy  i nawozimy rośliny. Sierpień w ogrodzie to doskonały czas na sadzenie i rozmnażanie wielu roślin ozdobnych. Pielęgnacja roślin w sierpniu.

 


Sierpień w ogrodzie: drzewa i krzewy ozdobne

         W drugiej połowie sierpnia możemy sadzić drzewa iglaste i zimozielone krzewy liściaste. Po posadzeniu przez kilka dni należy je obficie je podlewać i cieniować za pomocą juty, agrowłókniny bądź grubego papieru.
         Rozmnażamy wrzosy przez sadzonki pędowe (przygotowane podobnie, jak sadzonki bylin). W sierpniu przycinamy żywopłoty z roślin liściastych.
         Pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych, np. berberysów,szczodrzeńca.

byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne

        Zabiegi pielęgnacyjne na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu roślin. Usuwamy przekwitłe kwiaty, nie dopuszczając do zawiązywania nasion – ten zabieg przedłuży okres kwitnienia roślin.
         Pod koniec sierpnia przestajemy nawozić byliny.Sierpień to czas na rozmnażanie i sadzenie bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. Przez sadzonki pędowe rozmnażamy: barwinki pospolite, ubiorki wiecznie zielone, bluszcze pospolite, floksy – Douglasa i szydlastygoździki brodate, rojniki, naparstnice.
        Przez cały sierpień dzielimy i rozsadzamy rozrośnięte kępy jastruni (złocieni wielkich), liliowców, omiegów kaukaskich i maków wschodnich oraz roślin okrywowych (dąbrówki rozłogowe, fiołki, floksy – szydlasty i Douglasa, karmniki ościste, rogownice, ubiorki wiecznie zielone, zawciągi nadmorskie, żagwiny. Kosaćce kłączowe – bródkowy i niski – dzielimy co trzy lata (jeśli źle kwitną – częściej).
        Druga połowa sierpnia to najlepsza pora na dzielenie piwonii. Nadają się do tego tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków.

W sierpniu sadzimy:
- podczas całego miesiąca – rozsadę roślin dwuletnich: bratkówniezapominajekmalw, dzwonków ogrodowych, stokrotek;
- w pierwszej połowie – zimowity, które zakwitną już jesienią oraz lilie białe i nankinowe, przebiśniegi ikrokusy, które ozdobią ogród w przyszłym sezonie;
- pod koniec sierpnia – narcyzy i szachownice: cesarską i kostkową.

         W sierpniu zbieramy nasiona roślin jednorocznych i bylin. Torebki nasienne zrywamy zazwyczaj wtedy, gdy pękną. Możemy też zrobić to wcześniej, ale tylko wtedy, gdy torebki są dojrzałe i suche.
         Suche nasiona przechowujemy w chłodnych i przewiewnych pomieszczeniach, najlepiej w papierowych torebkach.

rośliny na balkonach i tarasach

          Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, rośliny na tarasach i balkonach regularnie podlewamy (podczas upałów nawet codziennie), zasilamy nawozami (jeśli nie zastosowaliśmy wcześniej nawozów o spowolnionym działaniu), najlepiej specjalnymi mieszankami w formie płynnej, obrywamy przekwitłe kwiaty.
          Rośliny, które przekwitły i przestały być dekoracyjne zastępujemy nowymi, np. karłowymi daliami i chryzantemami, które będą zdobić balkon lub taras aż do jesieni.
          Regularnie obracamy wiszące kosze, aby rosnące w nich rośliny rozwijały się równomiernie. Podczas upałów dobrze przenieść pojemniki z roślinami do zacienionej części ogrodu.
          Z niektórych roślin, np.pelargoniifuksjiwerben długopędowych, możemy przygotować sadzonki na następny rok: ścinamy wierzchołki pędów 6–8 cm długości, umieszczamy je w skrzynce z wilgotnym podłożem i często zraszamy.
          Ukorzenione rośliny sadzimy do doniczek pojedynczo i obrywamy im wierzchołki, aby się rozkrzewiły. Jesienią wstawimy je do jasnego pomieszczenia – tam przechowujemy je do wiosny.

Rośliny cebulowe

          W tym miesiącu wykopujemy cebule czosnków ozdobnych, bulwy szczawików i iksji. Jeśli lato jest deszczowe wykopujemy także karpy pustynników, ponieważ podczas letniego spoczynku źle znoszą nadmiar wilgoci (robimy to na początku sierpnia). Karpy podsuszamy w temperaturze około 20 st.C i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 17°C.
         Jeśli we wrześniu planujemy sadzić rośliny cebulowe, należy w sierpniu przygotować glebę: odchwaścić, przekopać grządki i dodać rozłożonego kompostu – rośliny cebulowe najlepiej rosną w żyznej i pulchnej ziemi.
          Do gleb ciężkich i zbitych możemy dodać piasku lub odkwaszonego torfu.
          W sierpniu dzielimy i sadzimy bulwy zimowitów. Bulwy umieszczamy na głębokości około 15 cm, w odstępach 20–25 cm. Rośliny powinny zakwitnąć miesiąc po posadzeniu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz