środa, 31 lipca 2013

Sierpień w ogrodzie

 prace pielęgnacyjne w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie. Jeśli chcemy, aby w następnym sezonie ogród cieszył pięknymi roślinami, już w sierpniu trzeba wykonać pewne prace pielęgnacyjne. Podpowiadamy jakie prace należy w ogrodzie wykonać w sierpniu.




Sierpień to czas na sadzenie i dzielenie roślin wodnych.

pielęgnacja trawników

          Regularnie podlewamy – gdy jest gorąco nawet codziennie, najlepiej po południu (nie w południe, gdy słońce grzeje najmocniej, bo wtedy nawet 30–40% wody wyparuje zanim dotrze do korzeni).
          Trawnik podlewamy tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10–15 cm.
          Regularnie kosimy trawniki, pamiętając o tym, że podczas upałów pozostawiamy nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł (trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę).
          Podczas suszy możemy skoszoną trawę pozostawić na murawie, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie nieco wyższa. Po koszeniu zasilamy i podlewamy trawnik.
          Głęboko spulchniamy glebę, aby umożliwić szybkie wsiąkanie wody opadowej. Usuwamy mechanicznie chwasty, herbicydy stosujemy w ostateczności, gdy chwastów jest dużo i jednocześnie możliwe jest obfite nawadnianie.
          Także nową darń wykładamy tylko wtedy, gdy mamy możliwość regularnego jej nawadniania.

 pielęgnacja stawu

          Lato jest dobrym okresem na sadzenie i dzielenie roślin wodnych. Nie należy jednak robić tego w pełnym słońcu. Należy zadbać, aby rośliny przygotowane do sadzenia nie przeschły.
          W upały może brakować tlenu w wodzie, dlatego warto zainstalować małą fontannę, kaskadę lub pompkę, które będą natleniać wodę.
         Uzupełniamy straty parowania – robimy to w kilku etapach, aby nie obniżyć gwałtownie temperatury w zbiorniku. W oczkach, w których glony nadmiernie się rozmnożyły, instalujemy filtr. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu wkładów filtrujących.
 kompost
          Nadal gromadzimy na pryzmie kompostowej resztki organiczne z gospodarstwa domowego, chwasty, skoszona trawę, a także glony wyłowione ze stawu. Pryzma kompostowa musi być stale wilgotna, ale nie zalana wodą.
         Z pryzmy założonej wiosną i zaszczepionej aktywatorem kompostowym możemy już z dolnych warstw wydobywać dojrzały kompost.

nawozy zielone

         Jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych siejemy rośliny na zielony nawóz, na przykład facelię (nadaje się na wszystkie rodzaje gleb).
         Ponieważ roślina ta rośnie szybko, można ją będzie przekopać jeszcze przed zimą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz