wtorek, 9 lipca 2013

Uprawa pomidorów gruntowych - ekologiczna I


Podwiązywanie pomidorów
        Pomidory uprawne to rośliny udomowione, wyselekcjonowane ze względu na wielkość, smak i obfitość owoców. Wiele odmian rodzących wspaniałe owoce nie jest w stanie utrzymać ich na swoich wiotkich pędach. Standardowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pomidorów jest dostarczanie im odpowiednich podpór, które są bezwzględnie konieczne dla roślin wysokopiennych i  wiotkołodygowych.
        Podpory do pomidorów muszą być dostosowane do przewidywanej wysokości roślin i ciężaru owoców. Paliki powinny mieć od 1 do 2m długości (pamiętajmy o tej części podpory, którą zakopiemy w gruncie dla stabilizacji). Rozmieszczamy je bezpośrednio po posadzeniu roślin, ponieważ wtedy mamy największe szanse na zachowanie systemu korzeniowego bez uszkodzeń.


        Podwiązywanie rozpoczynamy około 1 miesiąc od posadzenia lub gdy zaobserwujemy, że pędy roślin są na tyle długie, że mogą zostać wyłamane przez wiatr. Ponieważ tkanki pomidorów są bardzo delikatne, używamy miękkiego sznurka lub długich ścinków wydzieranych z miękkiego materiału, które nie uszkodzą rośliny.
         Podwiązywanie kontynuujemy do czasu zakończenia wzrostu roślin (samoczynnego lub poprzez uszczyknięcie wierzchołka w przypadku pomidorów stale rosnących) – zwykle nie później, niż w połowie sierpnia.

Przycinanie pędów
        Przycinanie pomidorów ma na celu usunięcie pędów niepotrzebnych z punktu widzenia zdolności do owocowania lub fragmentów rośliny z objawami chorób (np. dolnych liści, które najbardziej są narażone na wilgoć). Przycinając pomidory dla powiększenia plonów zmuszamy roślinę do przekazywania składników odżywczych do tych pędów, gdzie zawiązały się owoce, bez straty energii na elementy „niepotrzebne”.
         W zależności od pokroju i sposobu prowadzenia pomidora (na jeden, dwa lub trzy pędy) usuwamy wszystkie pozostałe, nawet te z widocznymi pąkami kwiatowymi). W zależności od siły wzrostu rośliny pozostawiamy od 3 do 5-7 gron owoców w przypadku pomidorów wielkoowocowych lub więcej, jeśli posadziliśmy pomidory drobnoowocowe. Ograniczenie liczby zawiązków i obrywanie nowych kwiatów pozwala na szybsze uzyskanie dużych i dojrzałych owoców.
                                                                                                                        

        Zbędne pędy pomidorów najlepiej wyłamywać ręcznie, gdy są jesz bardzo małe (trzeba to robić systematycznie). Jeśli stosujemy narzędzia, należy bezwzględnie zadbać o ich czystość, aby nie przenosić ewentualnych chorób.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz