poniedziałek, 1 lipca 2013

Donice wprowadzą prowansalski klimat.

 Ustaw doniczki na tarasie i balkonie lub w ogrodzie

          Kto odwiedzi południe Francji, zobaczy je wszędzie: w wioskach, miasteczkach i całkiem dużych miastach.
          Czasem utrzymane w jednym stylu, innym razem, jak z pchlego targu: każda inna.
          Niewątpliwie donice kojarzą się z Prowansją. I równie uroczo wyglądają w naszych ogrodach.
Prowansja w każdym stylu: retro i nowoczesnym


        Prowansja piękna kraina pachnąca lawendą upstrzona domkami z kamienia i chateaux otoczone winnicami, ale nie tylko. Tam także jak w każdym prawie miejscu w Europie znajdziemy liczne przykłady nowoczesnego budownictwa. Lekkie, geometryczne, czasem troszkę drapieżne bryły, a przecież nawet i one ciągle mają w sobie coś z tego prowansalskiego rozleniwionego słonecznego popołudnia. To tam też w ogrodach widać wszędzie porozstawiane czerwone donice.
        Jak dopasować pojemniki na rośliny do domu w nowoczesnym stylu? Przede wszystkim utrzymując je konsekwentnie w jednolitym stylu. Wielbiciele mocnych akcentów kolorystycznych mogą postawić na tworzywa sztuczne i barwione szkło. Oba materiały świetnie będą wyglądać solo, jak i w duecie.
         Efekt może być naprawdę świetny, ale uwaga – mnogość kolorów i plastik ocierają się o kicz, więc trzeba tu zachować rozwagę, stawiając np. na jednolite i bardzo proste geometryczne kształty donic, choćby walce lub sześciany.
         W nowoczesnych aranżacjach doskonale też sprawdzą się bardziej stonowane materiały, jak kamień, metal, czy technorattan. Również z nich można wyłuskać zgrany duet, dobierając np. lekkie aluminium z kamieniem – polerowanym lub nie.
         Doskonale z nowoczesnym stylem może też komponować się utrzymana w konsekwentnej stylizacji ceramika. Do tego dobór odpowiednich roślin i na nowoczesny taras zawita Prowansja.
         O wiele łatwiejsze zadanie stoi przed właścicielami domów i ogrodów zaprojektowanych w stylu bardziej tradycyjnym. Tutaj też można wykorzystać wspomniane wyżej materiały, ale w ich doborze mamy większą dowolność.
         Bo na tym właśnie polega urok kwitnących zakątków na francuskiej wsi: wiele elementów wygląda zupełnie, jakby postawiono je przez przypadek i zapomniano zabrać. A one po prostu zakwitły. Z drewnianej skrzynki postawionej na parapecie malutkiego okna zwisa pelargonia, a na ziemi pod nią stoją trzy różnej wielkości doniczki.
         Nikomu nie przeszkadza, że jedna to gliniany garnek, druga stary porcelanowy dzbanek, a najmniejsza – w krzykliwym kolorze – przyplątała się z całkiem innej bajki. Dodać do tego pomalowaną na niebiesko okiennicę i efekt murowany.
         Bajeczną kolekcję doniczek możemy stworzyć odwiedzając nie sklepy, choć w tych znajdziemy serie w różnych rozmiarach i odcieniach, ale pchle targi, rynki i targowiska.
         Donicami i doniczkami możemy obstawić cały taras, postawić ich skupiska w ogrodzie. W największych, posadzić drzewka – choćby ozdobne jabłonki.
         Cóż możemy zdziałać na balkonie? 
         Zamieńmy zwykłe plastikowe skrzynki dla drewniane lub metalowe, a na podłodze postawmy kilka większych pojemników – np. wysokich glinianych.

Dobrze dobierz rośliny do donic

          Do królujących u nas w sezonie pelargonii, surfinii i lobelii, warto dodać jeszcze kilka roślin, które zobaczyć można w basenie morza Śródziemnego. Tym bardziej, że rośliny te na ogół przyzwyczajone są do wysokich temperatur, dużego nasłonecznienia i okresowych niedoborów wilgoci. W mniejszych doniczkach doskonale sprawdzi się lawenda, której pachnące bukiety można wykorzystać później do dekoracji mieszkania – nawet po ususzeniu.
          Wynieśmy na balkon albo taras kaktusy i inne, niewrażliwe na wiatr sukulenty. Wiele z nich możemy zobaczyć w prowansalskich ogródkach.
          Doskonale też czują się u nas latem bajecznie  kolorowa bugenwilla, drzewka oliwkowe i oleandry, pod warunkiem, że jesienią wniesiemy je z powrotem do mieszkania, by mogły w nim spokojnie przezimować. Pamiętajmy też, że te ostatnie są silnie trujące, więc należy szczególnie uważać, jeśli w domu są małe dzieci lub koty, które lubią podgryzać doniczkowe rośliny.
          Przy sadzeniu trzeba zadbać o drenaż i odpowiednie dopasowanie podłoża do wymagań rośliny.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz