czwartek, 11 lipca 2013

Pikowanie roślin


          Jeśli zdecydowaliśmy się na wcześniejszy wysiew warzyw lub kwiatów do pojemników i uprawę roślin w domu, szklarni lub inspekcie, to kolejnym krokiem w pielęgnacji wielu siewek jest pikowanie, czyli przesadzanie roślin do nowych pojemników.
           Nie wszystkie rośliny wymagają pikowania, dla niektórych przesadzanie jest wręcz szkodliwe. Takie rośliny od razu siejemy w oddzielnych doniczkach.
          Jednak warzywa takie jak pomidory, papryka, kapusta, selery czy kalafiory, a także wiele roślin ozdobnych najlepiej rozwija się właśnie dzięki pikowaniu.


Podstawowe powody pikowania to:
• wzmocnienie systemu korzeniowego. Przy przesadzaniu wierzchołek korzenia ulega uszkodzeniu, co stymuluje roślinę do intensywnej regeneracji uszkodzonych tkanek i tworzenia licznych korzeni bocznych. Dzięki temu nowy system korzeniowy jest silniejszy i łatwiej przystosowuje się do nowych warunków,
• zapewnienie roślinom większej powierzchni do rozwoju. Gęsto wysiane siewki dobrze rosną w niewielkich pojemnikach w początkowej fazie wzrostu. Później nadmierne zagęszczenie ogranicza dostęp roślin do składników odżywczych i światła.
Kiedy należy rozpocząć pikowanie?
          Do pikowania przystępujemy we wczesnej fazie wzrostu rośliny, kiedy oprócz liścieni (pierwszych listków wytwarzanych przez roślinę) pojawiają się już dwa liście właściwe. Zwykle następuje to od dwóch do sześciu tygodni po wykiełkowaniu.

Pikowanie krok po kroku:

1. Przed pikowaniem przygotowujemy: ziemię wolną od nasion chwastów (np. mieszankę torfu, ziemi kompostowej, ziemi liściowej i piasku), pojemniki wielokrotnego użytku lub jednorazowe (torfowe kupione w sklepie lub samodzielnie wykonane ze starych gazet – te pojemniki możemy wysadzić do gruntu razem z rośliną), łopatkę i ewentualnie patyczek pomagający w przesadzaniu najmniejszych roślin.

2. Pojemnik z siewkami obficie podlewamy.

3. Za pomocą łopatki  wydobywamy z pojemnika po kilka roślin (razem z ziemią), a następnie palcami delikatnie rozdzielamy siewki.

4. Sadzimy do przygotowanych doniczek starając się, aby korzenie roślin nie przeschły w czasie tej czynności. Siewki należy zakopać głębiej, niż rosły w pierwotnym pojemniku – zwykle do nasady liścieni.

5. Posadzone rośliny delikatnie podlewamy.

6. Przez dwa, trzy dni chronimy je przed nadmiernym nasłonecznieniem, potem możemy  już przystąpić do stopniowego hartowania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz