środa, 17 lipca 2013

Feng Shui - Chińska Geomancja

  

           Większość z nas słysząc Feng Szui jest rozbawiony. Przecież to sobie Chińczycy coś wymyślili a teraz ktoś próbuje nam to wepchnąć. Nikogo oczywiście nie namawiam do interesowania się tym tematem, ale w dobie globalizacji warto wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Dlaczego tak stary kulturowo naród pilnie przestrzega zasad geomancji?
Czym jest feng shui, jak skorzystać z tej wiedzy

        Chińska geomancja (FengShui) zajmuje się wyborem korzystnych miejsc dla życia człowieka, jednak z równą troską sztuka ta zajmowała się i robi to do dzisiaj, wyborem korzystnych miejsc na pochówek.
        Prawdę mówiąc, to właśnie głównie temu celowi służyło FengShui.
        W krajach zachodu, temat pochówków był i jest pomijany i mało kogo dziś interesuje ten temat.
        Sztuka FengShui związana z pochówkiem nazywa się JinZhai, natomiast sztuka znajdowania i aranżacji miejsc dla żywych nazywa się JangZhai.

        O tym, że nie każde miejsce nadaje się do postawienia domu, wiadomo jest od bardzo dawna, tylko zdaje się, że dziś nieco o tym zapomniano. Nie w każdym miejscu wszak czujemy się „jak u siebie w domu”, nie każde miejsce po prostu lubimy.
        FengShui jest potężnym i bardzo pomocnym narzędziem, które możemy wykorzystać do poszukiwania właściwego dla siebie miejsca zamieszkania, czy pracy. Chińska sztuka FengShui jest własciwie bardzo skomplikowanym systemem i od co najmniej kilku tysięcy lat wywiera silny wpływ w Chinach, Japonii, Korei, ale nie tylko dziś. Również dawniej wywierała przemożny wpływ na wybór miejsca pod budowę pałacu cesarskiego, miasta, czy stolicy.
        Zawsze z absolutną starannością wybierano miejsca pod lokalizację stolicy, czy pałacu cesarskiego.  Lokowano je w absolutnie najbardziej korzystnych miejscach. Trzeba tutaj wyraźnie powiedzieć, że w dawnych Chinach, sztuka FengShui nie była powszechnie dostępna. Wszelka wiedza na ten temat i możliwość skorzystania z jej dobrodziejstw zarezerwowane były wyłącznie dla rodziny cesarskiej i nie mogła się ona wydostać się poza pałac cesarski, groziło to bowiem śmiercią nie tylko osoby winnej, ale także całej rodziny winnego.

        Podstawowym założeniem geomancji (FengShui) jest twierdzenie, że istnieją lokalizacje bardziej i mniej korzystne dla osiedlenia się człowieka.
        Miejsce życia człowieka może znacząco wpływać na człowieka, który wykorzystuje wybrany teren. Nie od dziś przecież wiadomo, że wszystko, co nas otacza wywiera na nas przemożny wpływ. Każdy z nas wie, że w pięknym, harmonijnym otoczeniu czujemy się pewniej, lepiej, szczęśliwiej, niż w środowisku zaniedbanym, brzydkim.
        Chińska nazwa geomancji - feng shui - dosłownie oznacza „wiatr i wodę”, a zasady, jakimi się ona kieruje przy wyborze korzystnych miejsc, są niezwykle skomplikowane, związane z analizą form krajobrazowych otaczających miejsce zasiedlenia, z orientacją geograficzną, zbiornikami wodnymi, rzekami itp. Natura bowiem może wpływać na człowieka w korzystny sposób, albo nie. Wierzono, że jeżeli człowiek wybierze korzystne miejsce i będzie używał je w sposób godny - będzie cieszył się szczęściem i powodzeniem.

        Miejsce budowy domu musi być zatem w tzw. harmonii geomantycznej. Tylko pod tym warunkiem człowiek może liczyć na przepływ życiodajnej energii zasilającej jego życie. Jeśli owa harmonia zostanie naruszona przez człowieka, życiodajna energia nie ma dobrego dostępu i nie może płynąć, mało tego, może nawet zacząć szkodzić.
        Kiedy teren staje się niekorzystny, można spodziewać się wszelkiego rodzaju niepowodzeń z chorobami włącznie. Dlatego też dawniej ludzie bardzo dbali o zachowanie harmonii, ponieważ wiedzieli, że w konsekwencji przyniesie im to długie i pomyślne życie. Nawet w sytuacjach, kiedy z różnych względów człowiek decydował się na zniszczenie harmonii środowiska, po dokonaniu zabudowy, to później dbał o jej przywrócenie.

   Mówiąc innymi słowy „korzystność” natury może być zniszczona, ale także  przywrócona poprzez ludzkie działanie.

        Takie rozumienie geomancji powodowało, że zarządzanie zasobami środowiska naturalnego było dawniej o wiele bardziej rozważne, niż dzieje się to dzisiaj. Poza tym dom wkomponowywano w otoczenie, starając się nie powodować zbyt dużych zmian w naturze. Dzisiaj jest najczęściej zupełnie odwrotnie. Realizując wielkie budowy i wielkie przedsięwzięcia przemienia się naturę dla potrzeb człowieka. Zmienia się całkowicie jej wygląd, niszczy harmonię i burzy ład naturalnego środowiska. Dawniej szukano odpowiednich miejsc, dzisiaj dysponując odpowiednimi środkami na wielka skalę tworzy się je samemu.



cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz