poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Żywopłoty I

Tradycyjne żywopłoty charakteryzujące się dość szybkim wzrostem 
         Najczęściej spotykane żywopłoty to założenia jednogatunkowe liściaste bądź iglaste, które zazwyczaj wymagają dłuższego okresu na osiągnięcie oczekiwanych rozmiarów i uzyskanie zwartej  zielonej ściany. 



Żywopłot szybko rosnący
         Gatunki roślin, które w dość szybkim tempie stworzą wymarzony żywopłot to m.in. 
 Ligustr pospolity - Ligustrum vulgare
                                        – jeden z najpopularniejszych, a zarazem szybko rosnących krzewów liściastych wykorzystywanych przy zakładaniu żywopłotów. Jego roczne przyrosty sięgają 80 cm, a docelowa wysokość przy zapewnieniu optymalnych warunków sięga nawet 5 m. Sadzony głównie na żywopłoty strzyżone osiągające zazwyczaj do 2 m wysokości. Wykazuje niewielkie wymagania klimatyczno- glebowe.  Występuje w licznych odmianach np. odmianie ‘Atrovirens’ o ciemnozielonych liściach, ale charakteryzujące się niższą wysokością oraz mniejszymi przyrostami. 
 Karagana syberyjska - Caragana arborescens
                                       - krzew liściasty o sezonowym ulistnieniu nazywany czasami żółtą akacją. Osiąga  do 5 m wysokości, a ze względu na  niewielkie wymagania oraz spore przyrosty może być wykorzystywana na żywopłoty formowane. Szybko rozpoczyna wegetację a kwitnie w maju niewielkimi, motylkowatymi kwiatami. 
 Śliwa wiśniowa zwana ałyczą – Prunus cerasifera
                                       - przybiera formę wysokiego krzewu bądź niewielkiego drzewa, charakteryzującego się szybkim wzrostem oraz purpurowymi liśćmi. Doskonale nadaje się zarówno na żywopłoty strzyżone jak i luźne. Jej dekoracyjność wynika nie tylko z barwnych liści, ale także z obfitego kwitnienia oraz barwnych owoców. 
 Modrzew europejski – Larix decidua
                                       - żywopłot z modrzewia to oryginale rozwiązanie. Gatunek doskonale nadaje się na formowany żywopłot, dość szybko rośnie i wykazuje wysoką tolerancję na cięcie. 
 Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – Thuja occidentalis „rabat”
                                       - bardzo popularna roślina żywopłotowa, doskonała na zwarty, zimozielony i formowany żywopłot. 
 Żywotnik olbrzymi ‘Kórnik’ - Thuja plichta „Kórnik”
                                       - odmiana żywotnika olbrzymiego, charakteryzująca się dość szybkim wzrostem w barwie soczystej zieleni. Nadaje się na żywopłoty formowane, lecz nie wymaga tyle cięcia jak wspomniana wcześniej odmiana żywotnika zachodniego.  
 Tawlina jarzębolistna - Sorbaria sorbifolia
                                       - jest przykładem bardzo ekspansywnego i szybkorosnącego krzewu, osiągającego do około 3 m wysokości. Nadaje się na luźne żywopłoty, a o jego dekoracyjności świadczą pierzaste liście oraz białe kwiaty zebrane w wydłużone wiechy. 
 Pęcherznica – Physocarpus
                                       - krzew liściasty osiągający do około 3 m wysokości. U nas spotykana jest głównie pęcherznica kalinolistna, występująca także  w kilku barwnych odmianach. Nadaje się na niższe,  luźne oraz strzyżone żywopłoty. 
 Forsycja pośrednia „Spectabilis” - Forsythia x intermedia „Spectabilis”
                                       – forsycje kojarzymy przede wszystkim ze słonecznymi kwiatami,  którymi są obsypane wczesną wiosną. Ze względu na szybki przyrost odmiany ‘Spectabilis’ nawet do 50 cm rocznie warto wykorzystać ją na luźne żywopłoty, z pewnością taki żywopłot zrobi wielkie wrażenie w czasie kwitnienia krzewu. Proponowana forsycja osiąga do około 2m wysokości i 3 m szerokości. 

Żywopłoty nietypowe charakteryzujące się szybkim i bardzo szybkim wzrostem 
         Jeżeli zależy nam na bardzo szybkim odgrodzeniu się zielonym parawanem od sąsiada bądź mało przyjemnych widoków z pewnością warto skorzystać z pnączy.
          Niektóre z nich zaledwie w kilka miesięcy stworzą zieloną i szczelną „ścianę”. Aby pnącza mogły swobodnie rosnąć powinny mieć zapewnione stabilne podpory przy czym formy czepne, doskonale będą wspinać się także po murach czy innych powierzchniach, bez konieczności przywiązywania.
         Pnącza mogą stanowić rozwiązanie tymczasowe bądź stać się stałym elementem ogrodu. W przypadku, kiedy preferujemy żywopłot z krzewów wolnorosnących, parawan z pnącza może nam towarzyszyć do czasu kiedy właściwy żywopłot nie osiągnie zadowalających rozmiarów.
         Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie i byłem z niego bardzo zadowolony. Podporę dla pnącza stanowiła siatka ogrodzeniowa przy czym stosowałem gatunki jednoroczne, aby na okres zimy ogrodzenie nie było pokryte żadną roślinnością. 
         Pnącza można sadzić w odległość 30 cm od podpory oraz około metra od siebie, przy czym te odległości można indywidualnie zwiększać i zmniejszać.
         Podstawą przy tego typu rozwiązaniach jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska , podłoża oraz wilgotności. Podstawa to poznanie wymagań danej rośliny i dopiero wówczas dobranie do konkretnego stanowiska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz