wtorek, 26 lutego 2013

STYCZEŃ w ogrodzie.


Styczeń to czas spoczynku zimowego. Zima w ogrodzie - Ogród od A do Z. Także my mamy mniej zajęć – wystarczy co jakiś czas sprawdzać, jak zimują rośliny w ogrodzie i w pomieszczeniach służących jako przechowalnie. DZIEJakie prace ogrodnicze wykonać w ogodzie w poszczególnych miesiącach




Drzewa i krzewy w styczniu


- Owiążmy krzewy iglaste o pokroju kolumnowym, bo czapy śniegu zalegające na pędach (zwłaszcza gdy zacznie topnieć i stanie się ciężki) spowodują rozłamanie się krzewu. Bezpowrotnie straci swój charakterystyczny pokrój.

- Otrząsajmy też nadmiar śniegu z drzew i krzewów iglastych, aby zapobiec zdeformowaniu lub rozłamaniu koron.

- Pobielmy wapnem pnie drzew owocowych, a pnie drzew ozdobnych (zwłaszcza młodych) owińmy słomą lub tekturą gdy w mroźne dni zacznie silnie operować słońce. Pobielenie zapobiegnie mrozowym uszkodzeniom pni. Powstają one na skutek silnego ogrzania przez promienie słoneczne jednej strony pnia, a następnie po zapadnięciu zmroku gwałtownego oziębienia .

Byliny w styczniu


Co jakiś czas sprawdzajmy, czy osłony na bylinach (stroisz, włóknina, siatka-cieniówka) nie zostały uszkodzone. W razie potrzeby poprawmy je. Jeżeli zapowiedziano silne i długotrwałe mrozy, dołóżmy dodatkową warstwę okrywającą, którą zdejmiemy gdy temperatura wzrośnie do zera.

Rośliny zimujące w chłodnych pomieszczeniach


Co jakiś czas sprawdzajmy stan roślin uprawianych w pojemnikach (pelargonie, fuksje, oleandry, datury i inne), a zimujących w chłodnych pomieszczeniach. Wprawdzie podlewa się je rzadko, ale nie należy dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.

Warto sprawdzać, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeśli tak – możemy roślinę umyć lub opryskać dostępnym w sprzedaży preparatem biologicznym lub chemicznym. Zamiast środków chemicznych możemy zastosować samodzielnie przygotowane preparaty np. z czosnku lub tytoniu.

Staw


Starajmy się nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody w stawie. Można w tym celu umieścić w nim pionowo wiązkę trzciny lub położyć na powierzchni boję z kanałem powietrznym. Jeżeli lód pokrywa staw, można odpompować nieco wody, tak aby powstała pod lodem ocieplająca poduszka powietrzna (około 5 cm).

Jeżeli w zamarzniętym stawie są ryby a mróz utrzymuje się przez kilka dni, zróbmy przerębel stawiając na lodzie naczynie z gorącą wodą.

Kompost


Tak jak w ubiegłych miesiącach dokładajmy resztki kuchenne, a jeśli temperatura spadnie poniżej zera, okryjmy pryzmę matami słomianymi, aby nie dopuścić do zahamowania procesów przemiany materii organicznej.

Narzędzia i sprzęty ogrodowe


Możemy je uporządkować, oczyścić i zabezpieczyć, a także dokupić brakujące. Może znajdziemy też trochę czasu, aby naprawić i pomalować meble ogrodowe.

Dokarmiajmy ptaki


Gdy trzyma silny mróz dokarmiajmy ptaki. Przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną, a może nawet zagnieżdżą się w nim. Ułatwią nam walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy.

UWAGA! Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, pilnujmy, żeby karmnik nigdy nie był pusty. W przeciwnym razie zamiast pomóc - zaszkodzimy. Ptaki, które przylecą, mogą być zmęczone i przed zmrokiem nie znajdą już innego pokarmu.

1 komentarz:

  1. W sumie ja raczej w miesiące zimowe nic za bardzo nie robię w moim ogrodzie ale jestem zdania, że dobrą opcją jest posiadanie fajnych akcesoriów ogrodowych. Na pewno spory ich wybór znajdziemy w sklepie https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe i ja właśnie najczęściej tam zaglądam.

    OdpowiedzUsuń