piątek, 15 lutego 2013

Pielęgnacja trwnika - porady.




Gdy nie wiesz co zrobić

Większość posiadaczy trawników zadaje sobie pytania, co robić by mój trawnik był ciągle tak samo piękny jak teraz. Postaram się sformułować kilka takich pytań i na nie odpowiedzieć. Być może takie porady Państwu pomogą by mieć piękny soczysty i zdrowy trawnik. 

 

Co powinno się robić, aby jak najlepiej przygotować teren pod nowy trawnik?
- Pozbyć się wszystkich chwastów – opryskać Roundup’em i poczekać, aż uschną
- Teren wyrównać i dokładnie oczyścić z kawałków cegieł, kamieni i wapna
- Pamiętać, że trawa najlepiej rośnie na podłożu łatwo przepuszczającym wodę i powietrze
- Gdy gleba jest gliniasta, należy warstwę podłoża ok. 15 cm wymieszać z piaskiem i torfem w proporcji  3:1:1
- Gdy gleba jest piaszczysta, dodajemy ok. 20% gliny
- Do przykrycia nasion najlepiej kupić specjalistyczne podłoże z torfu niskiego


Jak często powinno się podlewać trawnik?
Lepiej nawadniać rzadziej i obficiej  niż częściej i słabiej. Glebę należy zmoczyć do głębokości 10-15 cm.
Nie podlewać w pełnym słońcu, gdyż woda szybko paruje. Najlepiej nad ranem gdy temperatura jest najniższa.


Jak często powinno się kosić młody trawnik?
Lepiej kosić częściej i mniej ścinać, niż rzadziej  i ścinać więcej.
UWAGA: nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 trawy, tzn. jeśli trawa ma 10 cm to powinno się zostawić 7 cm, a ściąć tylko 3cm.


Dlaczego nawożenie jest tak ważne w pielęgnacji trawnika?
Ponieważ wpływa na:
- Zwiększenie krzewienia się traw, zagęszczenie darni i jej trwałość
- Zwiększenie odporności trawnika na użytkowanie, choroby, suszę
- Ograniczenie występowania chwastów i atrakcyjny wygląd


Co to jest nawożenie dolistne, i kiedy się je stosuje?
Nawożenie dolistne stosujemy, gdy trawnik jest zaniedbany i wymaga pilnej interwencji. Nawóz stosujemy w formie oprysku, gdzie składniki pokarmowe są pobierane bezpośrednio przez źdźbła traw.


Jak często powinno się robić areację trawnika?
Raz w roku, na wiosnę, na głębokość 10-15 cm.


Co daje wertykulacja trawnika?
Zanim zaczniemy wertykulację należy wygrabić trawnik elastycznymi grabiami, by pozbyć się zalegającej na nim zgniłej trawy i różnego rodzaju resztek.
Dzięki wertykulacji:
•    Likwidujemy filc (obumarłe resztki traw ), który na trawniku po zimie zmniejsza dostęp powietrza
•    Wzruszamy ziemię – zwiększamy dopływ powietrza, polepszamy jej strukturę
•    Zwiększamy krzewienie się darni i powstanie efektu dywanu
•    Przecinamy rozrośnięte kępy traw, które wystają z trawnika


Czy jest jakiś skuteczny sposób na uzupełnianie ubytków na trawniku?
Cóż żeby zlikwidować ubytki w trawniku trzeba je zapełnić nową trawą. Jest dostępna w sklepach ogrodniczych gotowa mieszanka podłoża i trawy. Jest ona dobrana optymalnie do zapewnienia pełnego wzrostu trawy w miejscu jej ubytku. Jest to preparat pod nazwą
„Dosiewa”, która skutecznie  uzupełnia trawę.
Dosiewka łączy 3 w 1 : mulcz  kokosowo – torfowy  oraz nasion trawy i nawóz do siewu.
Mieszanka bardzo dobrze utrzymuje wilgoć i stwarza optymalne warunki powietrzno – wodne do wzrostu trawy. Specjalna kultura grzybów wzmacnia wschody i ukorzenianie nasion, a nawóz wspomaga równomierny wzrost. Zastosowanie mieszanki gwarantuje gęstą, piękną  trawę w miejscach ubytków.  Mieszanka sama informuje, kiedy ją podlewać, zmieniając kolor na jasno brązowy.


Co zrobić, aby trawnik przestał żółknąć placami?
Najczęstszym powodem jest zbita, nie przepuszczająca wody, powietrza i składników pokarmowych gleba. Można zastosować środek o nazwie Perfekt Trawnik, który obniża napięcie powierzchniowe, co zwiększa przepuszczalność gleby, ułatwia penetrację powietrza, wody i składników pokarmowych oraz zapewnia jednolity, zielony wygląd trawy. Dodatkowo ten teren należy napowietrzyć poprzez nakłucia widłami lub butami z kolcami. Przy większych terenach bardzo dobrze sprawdza się wał z kolcami.


Co zrobić by wygrać walkę z chwastami i aby pozbyć się ich raz na zawsze?
 Chemia stworzyła dla rolnictwa wiele przeróżnych preparatów do zwalczania w uprawach wszelkiego rodzaju chwastów. Preparaty te w większości są nacechowane w działanie na odmienne formy roślin od uprawianych. Na rynku jest dostępny preparat, który potrafi odróżnić chwasty od trawy i zniszczyć tylko chwasty. Najczęściej zachwaszczają nasze trawniki takie rośliny jak Mniszek, Babka, Krwawnik, Koniczynka. Najbardziej uporczywym z nich jest Mniszek budujący podziemny korzeń, który dopóki jest go chociaż kawałek potrafi odbudować całą roślinę od nowa. Jeśli zatem mniszek jest podstawowym chwastem warto zrobić oprysk preparatem właśnie na Mniszka. Wystarczy jeden oprysk na rok i mamy czysty trawnik bez chwastów. Jeżeli przeważają inne rośliny trzeba zastosować środek przeznaczony do walki z chwastami tzw. dwuliściennymi.

 
Co zastosować, by pozbyć się raz na zawsze mchu z trawnika?
Można zastosować nawóz z dużą zawartością siarczanu żelaza. Lepszy efekt uzyskamy przy zastosowaniu profesjonalnego preparatu przeznaczonego do tego celu takiego, jak SUBSTRAL trwale zwalcza mech, który daje długotrwałe efekty. Zastosowany w odpowiednich warunkach (w kwietniu przy temperaturze ok. 15° C i dużej wilgotności) dodatkowo tworzy barierę w glebie, zatrzymując rozwój zarodników mchu.


 Jak się tego pozbyć brązowych plam i biało różowej grzybni, pozostałej po zimie?
Jest to pleśń śniegowa, która jest jedną z najgroźniejszych chorób występujących na trawnikach. Na darni, zaraz po stopnieniu śniegu, pojawiają się właśnie brązowe plamy zamarłej trawy i widoczna jest biało-różowa grzybnia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przygnicie zbyt długich listków trawy pod śnieżną okrywą. Aby tego uniknąć, należy przed zimą trawę nisko skosić oraz unikać deptania trawnika przykrytego śniegiem.


Jak pozbyć się pojawiających się na trawniku się grzybów kapeluszowych?
Jeśli nie są to grzyby jadalne to rzeczywiście nie są przydatne. Żeby ich się pozbyć trzeba wykonać następujące czynności:
- Prowadzić napowietrzanie i wertykulację trawników.
- Podlewać całą powierzchnię trawnika, aby zapobiegać powstawaniu przesuszonych plam.
- Stosować nawozy długo działające, aby trawa była dobrze odżywiona.


Co to jest filc i jak go można usunąć?
Filc to zwarta warstwa zalegająca na ziemi składająca się z obumarłych źdźbeł traw, rozkładających się korzeni, rozłogów, a często i mchu oraz gnijących liści. Filc utrudnia dopływ powietrza i wody do gleby oraz korzeni. Dodatkowo sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza kondycję trawnika. System korzeniowy nie rozwija się, jest płytki, a zatem trawa słabiej się rozrasta.
Filc należy wygrabić z powierzchni gleby. Można to zrobić za pomocą elastycznych grabi, mocno naciskając na podłoże, lub za pomocą wertykulatora z wymiennym wałkiem firmy AL-KO. Podstawowy wałek z nożami służący do przecinania kęp trawy należy wymienić na wałek ze sprężynkami. Służy on do wyczesania filcu oraz wzruszania wierzchniej powierzchni gleby. Aby mieć ładny trawnik powinniśmy robić to raz w miesiącu. 

6 komentarzy:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem przekonany, że również naszą trawę przede wszystkim musimy regularnie kosić. Aby to robić to ja polecam kosiarkę samojezdną https://garden-system.pl/kosiarki-samojezdne-c72 gdyż wtedy z pewnością samo koszenie będzie wielką przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne porady i muszę przyznać, że jak najbardziej mi się one przydadzą. Ciekawie także na stronie https://zbudujmydom.pl/artykul/jaki-hydrofor-do-podlewania-ogrodu-kupic zostało opisane to jak hydrofor może się przydać do podlewania naszego ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie sam trawnik moim zdaniem to jest absolutna podstawa i jak najbardziej ja jestem za tym, aby był ładny. Jak czytałem niedawno na stronie https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/zakladanie-trawnika-z-nasion-trawy-samozageszczajacej to oczywiście zakładanie trawnika z nasion traw samozagęszczających jest bardzo fajnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie są to bardzo ważne sprawy i ja jeszcze chcę powiedzieć, że również bardzo ważnym jest to aby mieć jak najładniejsze meble tarasowe. Na pewno można je zamawiać w sklepie https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras i to jest coś dla mnie ważnego.

    OdpowiedzUsuń