niedziela, 17 lutego 2013

Trawniki jesienią



Pielęgnujemy nasz trawnik jesienią


JESIEŃ to czas na przygotowanie trawnika do przetrwania zimy w jak najlepszej kondycji.
Takie zabiegi jak -  wertykulacja, nawożenie przed zimą , ostatnie koszenie - są bardzo ważne aby nasz zielony dywan cieszył nasze oczy soczystą zielenią gdy nadejdzie wiosna.
 

Koszenie, koszenie, koszenie,... i jeszcze raz koszenie.

Koszenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny stosowany w celu rozkrzewiania i zagęszczania trawy.
Koszenie jest najważniejszym ze sposobów pielęgnacji trawnika. Służy głównie skracaniu wysokości trawy, aby trawnik dobrze wyglądał. Przy okazji koszenia usuwamy z trawnika opadłe z drzew liście. Jeśli kosimy z koszem odpada nam jedno zajęcie - grabienie liści, których i tak nie wolno pozastawić na trawniku na zimę. Natomiast liście zmieszane z trawą całkiem spokojnie możemy dać na kompost one razem przegniją i będą doskonałym nawozem w naszym ogrodzie.


Podstawowe zasady:
  • Lepiej kosić częściej i ścinać mniej, niż rzadziej  i ścinać więcej
  • Nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Jeśli np. trawa ma 10 cm wysokości, powinno się zostawić 7 cm, a ściąć jedynie 3 cm.
  • Gdy zetniemy 80% wysokości źdźbła, trawa zaczyna chorować, zwłaszcza podczas suszy, gdyż utraciła zbyt dużą część masy, odsłaniają się jej korzenie i trawa szybciej usycha tym samym zmienia wygląd i nie jest taka jak być powinna. Jeśli jest jeszcze gleba przepuszczalna może wysychać i zamierać na całej połaci trawnika.

WERTYKULACJA 

Co osiągamy dzięki wertykulacji?
Zanim zaczniemy wertykulację należy wygrabić trawnik elastycznymi grabiami, aby pozbyć się zalegającej na nim zgniłej trawy i różnego rodzaju resztek, które nie powinny być wtłoczone pod powierzchnię ziemi i w bezpośredniej bliskości korzeni gnić co powoduje rozwój niekorzystnych dla naszej trawy gatunków grzybów.

Dzięki zastosowaniu zabiegu wertykulacji:
Wzruszamy ziemię – zwiększamy dopływ powietrza, polepszamy jej strukturę.
· Zwiększamy krzewienie się darni i powstanie efektu dywanu.
· Przecinamy rozrośnięte kępy traw, które wystają z trawnika.



ZASILANIE JESIENNE 

Dlaczego należy nawozić trawnik jesienią?
Nawozy jesienne przygotowują trawy do przetrwania w trudnych warunkach zimowych oraz zapewniają startową zawartość składników pokarmowych w okresie wiosennym. Duża zawartość potasu zwiększa odporność roślin na przymrozki oraz korzystnie wpływa na gospodarowanie wodą.
Dobrze jest zastosować taką mieszankę nawozową jak na obrazku obok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz