niedziela, 16 czerwca 2013

Dach na dom letniskowy


           Mówiąc o domku letniskowym – każdy z nas może mieć na myśli zupełnie inny budynek. Domek letniskowy to w mniemaniu niektórych zwykła ogrodowa altanka, zaś dla innych – okazała, całoroczna dacza.



          Powracać w te same miejsca w ramach sezonowego lub weekendowego wypoczynku lubimy jednak prawie wszyscy. Dlatego też posiadanie domku, w którym można przenocować lub schronić się przed nadciągającą burzą, czy ulewą jest z wielu punktów widzenia bardzo korzystne.
          Trzeba tylko pamiętać, że aby domek mógł spełniać swoją rolę - należy o niego należycie dbać, konserwować go i tak, jak w przypadku budynków mieszkalnych – niemal ciągle inwestować środki finansowe.
          By domek mógł służyć działkowiczom odpowiednio długo – musi też posiadać poprawnie skonstruowany i nieprzeciekający dach.

          Prawo budowlane wobec budowy domku letniskowego

          Zbudowanie domku letniskowego wymaga nie mniej formalności, co budowa standardowego domu jednorodzinnego. Należy bowiem uzyskać pozwolenie na jego budowę i spełnić kryteria zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego lub dostosować projekt do warunków zabudowy.
         Warunki te dotyczą w większości przypadków także dachów na obiektach rekreacyjnych. Urzędnicy mogą zatem postawić wymagania odnośnie kształtu dachu, kąta jego nachylenia, a nawet koloru pokrycia.
         W miejscowościach typowo rekreacyjnych, posiadających walory krajobrazowe lub klimatyczne obostrzenia warunków zabudowy są zwykle bardziej rygorystyczne niż na terenach mniej atrakcyjnych turystycznie.
         Jedyne, co może zostać pominięte przez Prawo Budowlane, to świadectwo energetyczne. Certyfikatów energetycznych nie stosuje się bowiem dla budynków mieszkalnych użytkowanych krócej niż cztery miesiące w roku kalendarzowym.
         Jednak zakwalifikowanie obiektu, jako rekreacyjnego wiąże się niestety z wyższym podatkiem od nieruchomości.
drewniany domek letniskowyPod dachem w lecie

          Domki letniskowe, które użytkuje się jedynie w sezonie letnim nie wymagają tak starannego ocieplenia przegród zewnętrznych oraz dachu, jak budynki całoroczne. Jednak o ile, zimno nie przeszkadza działkowiczom, bo wówczas z domków nie korzystają – o tyle upał i nadmiernie nagrzane pomieszczenia w lecie bywają uciążliwe.
          Dachy skromniejszych domków letniskowych oraz altan ogrodowych przeważnie kryje się papą. W niektórych obiektach można zauważyć blachę. Nie są to pokrycia o dobrych parametrach technicznych i dachy takich budynków bardzo szybko nagrzewają się oraz są podatne na zniszczenia.
          W pomieszczeniach domku robi się duszno i pozostanie w nich na dłużej przestaje być komfortowe. W zimie natomiast jest zimno, ale dla większości letników nie stanowi to problemu.
          Aby zabezpieczyć dach przed nadmiernym nagrzewaniem się należy wykonać izolację z wełny mineralnej. Już dziesięciocentymetrowa jej warstwa zabezpieczy skutecznie pomieszczenia przed działaniem promieni słonecznych.
          Przed wykończeniem poddasza warto zastosować folię paroizolacyjną, by w wełnę nie wnikała para wodna pochodząca z pomieszczeń domku. Wprawdzie, w domkach letniskowych nie ma, aż tyle wilgoci, co w przypadku ogrzewanych domów całorocznych.
          Jednak i w czasie wypoczynku gotujemy posiłki i używamy prysznica. Zatem, wspomniana folia powinna znaleźć się przynajmniej nad pomieszczeniami takimi jak kuchnia letnia i łazienka.
         Wełnę najlepiej i najwygodniej jest zastosować w postaci układanych poziomo mat, a dla jej podtrzymania użyć siatki do dociepleń. Przestrzeń pomiędzy wełną, a połacią dachu dobrze jest dowentylować.
          Robi się to za pomocą kratek wentylacyjnych montowanych w ścianach szczytowych domku lub za pomocą kominków wentylacyjnych na dachu.
          Jeden wspomniany powyżej kominek wentylacyjny powinien przypaść na każde 50 m² połaci. Pokoje nie wymagają wentylacji, zaś w kuchni dobrze jest zainstalować wentylator wyciągowy z ocieploną rurą.
          Dzięki ociepleniu nie powstaną niechciane skropliny.
          Wykonanie izolacji nie musi być tak samo dokładne i staranne, jak w domach, w których mieszkamy przez cały rok. W przypadku domków letniskowych rolą izolacji jest jedynie ochraniać pomieszczenia przed nagrzewaniem.

          Tylko w nielicznych przypadkach dogrzewamy nieco wnętrza. Głównie dzieje się tak wcześniejszą wiosną i wraz z nadejściem jesiennych chłodów. Jednakże przypadki włączenia ogrzewania są na tyle rzadkie, że połączenia materiału izolacyjnego nie muszą być wykonane ze szczególną dokładnością.
          Pamiętajmy jednak, że domek jest komfortowy w użytkowaniu tylko wówczas, gdy dach nie przecieka. W przeciwnym przypadku w domku bardzo szybko zagości niechciana wilgoć i przykry zapach stęchlizny.

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz