wtorek, 25 czerwca 2013

Drzewa owocowe: gruszki

z własnego ogrodu

         Grusza to drzewo owocowe, które warto uprać w sadzie przydomowym.

         Grusza pięknie kwitnie wiosną i wydaje bogate w składniki odżywcze owoce. Nie ma jak gruszki z własnego ogrodu.

 

 

           Grusza to drzewo owocowe wrażliwsze na niekorzystne warunki zewnętrzne niż jabłoń.
           Grusza wymaga lepszych, cieplejszych gleb, nie znosi wysokiego poziomu wody gruntowej, a najlepsze jej odmiany są wrażliwe na mróz. Grusza dobrze rośnie na zacisznych stanowiskach i nie jest tam atakowana przez bawełnicę korówkę.
           Grusze karłowe są wrażliwe na mróz, gdyż pigwa, która stanowi podkładkę, wymarza już w temperaturze -20 st.C, jeśli ziemia nie jest pokryta śniegiem. Trzeba je ściółkować.

Gruszki - owoce gruszy

           Gruszki mają dobry wpływ na nasz układ trawienny: pobudzają przemianę materii i zmuszają jelita do pracy. Gruszki polecane są szczególnie w przypadku wystąpienia zaparcia. Zawarty w nich potas oraz arbutyna oddziałują także na układ moczowy. 
           Gruszki mogą być wskazane przy leczeniu kamicy nerkowej oraz podczas zapalenia dróg moczowych. Gruszki zawierają bor.
           Udowodniono, że ich regularne spożywanie może pobudzać nasz mózg do wydajniejszego działania i poprawia możliwości koncentracji. Bor jest też szczególnie ważny podczas procesów związanych z  transportem po organizmie wapnia i zapobiega ubytkom wapnia z kości.
          W gruszkach znajdziemy także jod. Mają też dużo błonnika i prostych węglowodanów, co sprawia, że owoce te są dość kaloryczne. Jedna średnia gruszka owadze 12 dag to około 60 kcal.
 Zastosowanie:
                         słodkie odmiany gruszek warto jeść na surowo. Można też dodawać do owocowych sałatek. Szczególnie dobrze owoc ten komponuje się z orzechami włoskimi, serem żółtym lub pleśniowym. Gruszki są też doskonałe na kompot, dżem, chutney.  
           Wspaniałe jest wino z gruszek. Gruszki warto też suszyć.
gruszki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz