środa, 19 czerwca 2013

Zabawa z gazem 1


        Gazomierzy nie można instalować:

1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),
2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,
4) w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu.

Gdzie mogą być zainstalowane gazomierze?
         Gazomierze mogą być instalowane:
 1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:
a) na klatkach schodowych lub korytarzach ogólnych,
b) na zewnątrz budynku, razem z kurkiem głównym instalacji gazowej,
2) w szybach wentylowanych przeznaczonych dla pionów instalacyjnych, z drzwiczkami bez otworów wentylacyjnych, dostępnymi od strony pomieszczeń niemieszkalnych.
3. Dopuszcza się instalowanie gazomierzy, także bez szafek, w kuchniach stanowiących samodzielne pomieszczenie oraz w przedpokojach w istniejących budynkach mieszkalnych, podlegających przebudowie lub w których następuje remont instalacji gazowej.
4. Gazomierze mogą być ponadto instalowane w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach piwnicznych, jeżeli mają one otwór okienny oraz przewód wentylacji grawitacyjnej wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na wysokość co najmniej 2,5 m powyżej terenu, w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od bocznej krawędzi okien, drzwi i innych otworów.
Jak wykonać bezpieczne przyłącze gazowe?
        Gaz doprowadza się na teren prywatnych posesji za pomocą giętkich rur polietylenowych. Przyłącze, które wykonuje spółka gazownicza obejmuje doprowadzenie gazu z sieci do skrzynki gazowej usytuowanej na ścianie budynku lub w linii ogrodzenia.
        Zawór główny, który montuje się w skrzynkach gazowych jest ostatnim urządzeniem, które montuje gazownia. Dalsza część wykonania instalacji leży w gestii inwestora. Obok zaworu, za pomocą którego odcina się dopływ gazu do instalacji odbiorczej montuje się także reduktor ciśnienia.
        Za jego sprawą możliwe jest obniżenie ciśnienia gazu do takiego stopnia, aby mógł bezpiecznie zasilać urządzenia domowe. Konieczne jest również zainstalowanie gazomierza, który będzie wskazywał zużycie gazu w przyszłości.
        Trzeba pamiętać, że skrzynka gazowa powinna być wentylowana. Jej obudowa powinna być wykonana z materiału niepalnego i, że należy ją zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych. Do skrzynki powinien mieć dostęp pracownik gazowni i my sami, aby w razie potrzeby odciąć dopływ gazu.

Eksploatacja urządzeń gazowych
         Urządzenia gazowe są pod szczególnym nadzorem i należy je montować oraz eksploatować ze wzmożoną rozwagą. Każde urządzenie zasilane gazem posiada zalecenia producenckie, których dla bezpieczeństwa należy skrupulatnie przestrzegać.
        Przypadkowa nie powinna być także lokalizacja kuchni, kotłów gazowych, czy podgrzewaczy wody. Kotły gazowe najczęściej należy umieszczać w specjalnie przeznaczonych na ten cel pomieszczeniach. Natomiast kuchenki nie powinny znajdować się tuż pod oknem. Całkowicie niedopuszczalne jest zabudowywanie urządzeń w szafkach i innych domowych schowkach.

        Rury z gazem w pomieszczeniach mieszkalnych można osłonić płytami gipsowo – kartonowymi. Zaś w pomieszczeniach niemieszkalnych powinny one przebiegać po wierzchu ścian. Przed każdym urządzeniem zasilanym gazem powinien znajdować się zawór umożliwiający odcięcie gazu w razie ewentualnego zagrożenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz