niedziela, 7 kwietnia 2013

ABC grzejników cd


E jak eksploatacja
        Częstym problemem eksploatacyjnym instalacji c.o. jest to ,że grzejniki w jednym pomieszczeniu są zbyt gorące, w innym zaś za zimne. Bywa też, że grzejniki nie mają takiej samej temperatury na całej powierzchni.
         Najczęściej jest to skutek ich zapowietrzenia. Wtedy problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązana. Należy wówczas ustawić na maksymalny przepływ zawór przygrzejnikowy w każdym grzejniku w instalacji i odpowietrzyć grzejniki odkręcając zawór odpowietrzający. Najczęściej słychać wtedy charakterystyczny syk uwalnianego powietrza.
         Po tych czynnościach koniecznie należy podnieść ciśnienie w naczyniu wzbiorczym instalacji do poziomu wymaganego.

J jak jakość

        Jakość grzejników można poznać często już na pierwszy rzut oka. Jakość grzejnika poznaje się po wysokowartościowym, trwałym lakierze.

        Grzejniki stalowe wyglądają bardzo podobnie. Różnice są zauważalne w wykonaniu, jakości powłoki lakierniczej, a także możliwości montażu.
        Te tandetne mają byle jak położony lakier, zadziory na krawędziach i zgrzewach, zamalowane gwinty.
        Ważną wskazówką dla klientów jest marka. Jeżeli grzejnik pochodzi od producenta, który od lat oferuje sprawdzone urządzenia najwyższej jakości, mamy gwarancję niezawodności pracy urządzenia i jego bezpiecznej eksploatacji.
        Jak ktoś nie ma doświadczenia to warto porównać grzejniki jakiejś dobrej marki i taniej jej alternatywy nieznanego producenta na miejscu, np. w hurtowni. Nawet laik zauważy różnice. Inne rzeczy ujawniają się dopiero w montażu.
        Zdarzają się urwania gwintów, pęknięcia lakieru podczas skręcania, niespasowanie żeberek, zbyt cienka warstwa lakieru.

K jak konwektory

       Grzejniki konwekcyjne zwane też konwektorami, to urządzenia grzewcze, oddające ciepło na skutek  procesu konwekcji – stąd też wzięła się nazwa – grzejniki konwekcyjne.  

       Grzejniki konwekcyjne zbudowane są z dwóch podstawowych elementów: elementu grzejnego, który tworzą stalowe okrągłe lub owalne rury, do których przytwierdzone są prostokątne płytki obudowy, chroniącej rury oraz zapewniająca wlot powietrza i regulację jego przepływu.
        Grzejniki konwektorowe mają niewielką pojemność cieplną, mieszczą w sobie niewiele wody, dzięki czemu nagrzewają się szybko po włączeniu pieca. Znajdują więc zastosowanie w zautomatyzowanych instalacjach c.o.
        Tego rodzaju grzejniki ogrzewają powietrze, które znajduje się wewnątrz urządzenia. Ciepłe powietrze mające mniejsza gęstość unosi się do góry, a na jego miejsce napływa powietrze chłodne.

        W ten sposób wymuszony jest ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejniki konwektorowe powinny być umieszczane wyłącznie pod oknami. Ciepłe powietrze przepływające przez taki grzejnik utworzy kurtynę powietrzną w miejscu, gdzie straty ciepła są największe, co zapewnia w miarę równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.
         Konwektory są lekkie i mogą być montowane na lekkich ścianach konstrukcyjnych. Produkuje się je z ocynkowanej blachy stalowej lub z miedzi.
         Grzejników konwektorowych miedzianych nie powinno się montować w jednej instalacji z grzejnikami aluminiowymi. Instalacja c.o. z grzejnikami konwekcyjnymi musi być dokładnie wyregulowana hydraulicznie, bowiem wydajność konwektora jest w dużym stopniu zależna od różnicy temperatury między zasileniem a powrotem oraz od prędkości przepływu wody przez grzejnik.

Ł jak łazienkowy grzejnik
 
       Grzejniki łazienkowe charakteryzują się różnorodnym wzornictwem. Najbardziej popularną i najprostszą formą są tzw. drabinki. Składają się one przeważnie z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami. Rurki poziome mogą być też wyginane w różne kształty, tworząc bardziej urozmaicone wzory, na przykład grzejniki narożnikowe lub okrągłe.
       Grzejniki łazienkowe wykonuje się z wysokiej jakości rur stalowych, miedzianych lub aluminium. W przypadku grzejników przeznaczonych do łazienki szczególnie istotne znaczenia ma ją zabezpieczenia antykorozyjne i lakiery. Muszą one być najwyższej jakości, ze względu na panującą w łazienkach dużą wilgotność.
       Zwykły grzejnik płytowy w takim środowisku koroduje już po kilku miesiącach. Moc grzejników łazienkowych w stosunku do wielkości jest niewielka.
       Do łazienek warto wybierać duże grzejniki, aby zrekompensować straty spowodowane przez przykrywające je ręczniki.
M jak moc i montaż

        Wybierając grzejnik, nie można kierować się jedynie względami estetycznymi. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc cieplną.

        Jest ona podawana w watach [W] dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego oraz temperatury w pomieszczeniu, w którym grzejnik będzie zamontowany.
        Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc cieplna była co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia (często używa się też określenia straty ciepła pomieszczenia).
        Grzejniki mogą być przytwierdzone do ściany lub wspornika stojącego. Danych dotyczących odstępów montażowych od ściany, podłogi i parapetu dostarcza producent.
        Podczas wyboru sposobu montażu i mocowania należy pamiętać o kilku kwestiach.
        Uchwyty powinny być łatwo i szybko montowane i dawać możliwość regulacji głębokości i wysokości grzejnika w trakcie i po jego zamontowaniu. Należy dobrać odpowiednie uchwytu do różnych materiałów budowlanych, np. do pustaków, cegły czy betonu.
        Ze względu na estetykę uchwytu powinny być niewidoczne i dostosowane do typy grzejnika.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Można powiedzieć, że grzejnik to taki mały kaloryfer i jestem zdania że każdy to potwierdzi. W sumie fenomen w takich grzejnikach https://interblue.pl/grzejniki,c,42 jest w tym, że można je podłączyć wszędzie tam gdzie jest źródło zasilania.

    OdpowiedzUsuń