poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Kolejność prac przy odnawianiu trawnika po zimie.


 

      Trawnik po zimie często bywa mocno zniszczony - szczególnie w przypadku, gdy jesień była bardzo mokra, a zimą pogoda była w przysłowiową kratkę.

      Wiosna to bardzo ważna pora dla trawnika, czas na regenerację zniszczeń po zimie.

      Prawidłowo przeprowadzone zabiegi sprawią, że trawa odrośnie gęsta o mocnej zielonej barwie i na dodatek zdrowa.

 

      Wczesną wiosną, po to by pod koniec kwietnia i przez całe lato cieszyć się soczystą zielenią trawnika, musimy zadbać o regenerację murawy po zimie.
      Bieżący rok nie bardzo daje gwarancje na wykonanie tych pielęgnacyjnych zabiegów we właściwym terminie.
      Jednak zasady ich przeprowadzenia nie zmieniają się dzięki temu kapryszeniu pogodowemu, trzeba cierpliwie poczekać i zrobić co należy.
      Z pracami na trawniku poczekać i tak należy do czasu aż stopnieje śnieg.
      Wtedy gdy  ziemia odmarznie i dobrze wyschnie, bo po roztopach chodzenie po miękkim, nasiąkniętym wodą trawniku pozostawi brzydkie zagłębienia, których niełatwo się potem pozbyć.  
      W ten sposób jeszcze powiększymy zniszczenia, które spowodowała zima.
      Kiedy już pogoda będzie ustabilizowana, podłoże w miarę suche – wtedy możemy się zająć swoim trawnikiem. 

Regeneracja trawnika po zimie - krok po kroku

 

1.      Wałowanie. 
      W czasie zimy zbierająca się pod ziemią woda uszkadza darń. Podczas zamarzania i odmarzania kępy trawy podnoszą się i korzenie odrywają się od gleby. Wałowanie dociśnie ponownie kępy do podłoża. Do tego celu należy posłużyć się specjalnym walcem.

2.      Wygrabianie 
      Suchych źdźbeł trawy i liści nie powinno się pozostawiać w trawie ponieważ gniją i sprzyjają chorobom grzybowym. Wygrabianie przeprowadzamy robiąc to dokładnie starając się wyczesywać sfilcowaną trawę zalegającą przy ziemi.

3.      Napowietrzanie.  
      Ten zabieg ma szczególne znaczenie. Za pomocą aeratora lub na mniejszych powierzchniach za pomocą wideł amerykańskich nakłuwamy wierzchnią warstwę gleby i w ten sposób doprowadzamy do korzeni powietrze.
      Stosując wertykulator nacinamy na głębokość kilku centymetrów darń, dzięki czemu wyczeszemy resztki sfilcowanej trawy.
      Natomiast rozdzielając na kawałki darni pobudzimy jej korzenie do rozrastania się, zadarniania a w ten sposób bez większych i czasami kosztownych zabiegów unikniemy walki z chwastami, które tylko czychają żeby się wkręcić w wolne miejsce pomiędzy kępkami trawy.

4.      Naprawianie.
      Po oczyszczeniu powierzchni trawnika naprawiamy szkody wyrządzone przez mróz i śnieg. Wyrównujemy dołki podsypując nieco ziemi z piaskiem pod przeciętą w tym miejscu na krzyż darń.
      Łyse miejsca dosiewamy lub wstawiamy łatki ze zdrowej darni. Jeśli zauważymy pleśń pośniegową ścinamy krótko trawę w tym miejscu i opryskujemy środkiem przeciwgrzybowym.
      Całą powierzchnię trawnika możemy posypać piaskiem, który wypełniając otwory pozostałe po napowietrzaniu za pomocą wideł. Jest to dobry sposób na spowodowanie stałego dostępu powietrza do korzeni trawy bo piasek tworzy strukturę porowatą.

5.      Nawożenie. 
      Na początku kwietnia zasilamy trawnik nawozem azotowym w ilości 1, 2- 1,8 kg/100m2.



3 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że takie prace są niezwykle ważne i jeśli tylko mamy możliwość to należy je wykonywać skrupulatnie. Chciałbym od razu każdemu polecić doskonały sklep https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe gdyż właśnie tam znajdziemy całą gamę różnych akcesoriów ogrodniczych.

    OdpowiedzUsuń