piątek, 5 kwietnia 2013

Przycinanie drzew – jak się do tego zabrać i kiedy rozpocząć cięcie?



Wiosna to najlepszy czas na przycinanie drzew owocowych.


      Do cięcia drzew przyda się nie tylko pilarka spalinowa lub elektryczna, ale także piła ręczna.

Dlaczego należy przycinać drzewa?

 

      Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić tzw. cięcie pielęgnacyjne. Najlepiej rozbić to tuż po zbiorach, późną jesienią albo wczesną wiosną. Nie bójmy się cięcia drzew owocowych.
      Większość gatunków nie tylko dobrze znosi prześwietlanie, ale dzięki niemu wydaje lepsze owoce i jest bardziej odporna na choroby. Jeśli drzew nie będziemy regularnie przycinać, szybko zdziczeją, a zbiory z roku na rok będą coraz słabsze.
      Wiosenne cięcie drzew powinno się przeprowadzać albo na przełomie lutego i marca, przed wypuszczeniem pąków, albo w kwietniu.

Które gałęzie można wycinać z pożytkiem dla drzewa?

 

      Każde nowo posadzone drzewo ma już ogólnie ukształtowaną koronę – zwykle składa się ona z przewodnika i gałęzi bocznych (jak ostatecznie uformować koronę, najlepiej przeczytać w fachowej literaturze przedmiotu).
      W przypadku cięcia pielęgnacyjnego powinniśmy więc skupić się przede wszystkim na tym, jak ją zachować i zapewnić owocom dostateczną ilość światła, by mogły równomiernie dojrzewać.
      Zwróć uwagę, które gałęzie nadmiernie się rozrosły i nachodzą na siebie. Zacznij od grubych konarów – czasem wystarczy wyciąć 2-3 grube gałęzie, by drzewo wyraźnie odmłodzić.
      Generalna zasada jest taka, że wycinamy wszystkie, które się krzyżują i rosną prosto do góry lub do środka korony. Cięcie należy przeprowadzać pod kątem, tuż nad pąkiem (oczkiem), z którego wyrośnie nowa gałązka.
      Trzeba jedynie pamiętać, aby nie robić tego ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko. Zwróć uwagę, by pąk skierowany był na zewnątrz, a gałęzie nie tworzyły kąta prostego (pod ciężarem owoców mogą się łatwo wyłamać).
      Za jednym razem nie powinno się wycinać więcej niż 20% gałęzi, by zbytnio nie osłabiać drzewa, czasami jednak jest to konieczne, zwłaszcza w przypadku okazów starych, nadmiernie przerośniętych i nie owocujących.
      Bezwzględnie należy wówczas pamiętać o zabezpieczeniu powstałych po wycince ran i odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu drzewa w trakcie sezonu wegetacyjnego.
      Miejsce po wycięciu najlepiej posmarować specjalną maścią, ale w tej roli świetnie sprawdzi się także farba emulsyjna (ważne, żeby powierzchnia rany mogła oddychać i zabliźnić się).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz