wtorek, 2 kwietnia 2013

Czym nawozić trawnik?


      Częste koszenie trawy pobudza ją do intensywnego wzrostu, a żeby to następowało w sposób ciągły potrzeba do tego wielu minerałów.

      Dlatego pielęgnując darń, należy pamiętać, że bardzo ważne jest regularne nawożenie trawnika.

Czym nawozić trawnik? Jak mieć piękną zieloną murawę w ogródku?
      Trawnik należy nawozić kilkakrotnie podczas całego okresu wegetacji, dobierając nawozy odpowiednie dla pory roku.

Jak, kiedy i czym nawozić trawnik?

 

      Na wiosnę do nawożenia trawnika można zastosować dojrzały kompost. Kompost należy przesiać przez siatkę, po czym rozkłada się go na powierzchni trawy warstwą około 1 cm.
      Najczęściej jednak stosowane są nawozy mineralne.
      Pośród nawozów mineralnych warte uwagi są specjalistyczne nawozy przygotowane do stosowania do nawożenia trawników, ponieważ mają skład opracowany pod kątem potrzeb tej grupy roślin.
      Nawozy te zawierają dużo azotu, który sprzyja szybkiemu wzrostowi zdrowych, intensywnie zielonych liści.
      Takim nawozem zasila się darń przed rozpoczęciem wegetacji (przełom marca i kwietnia – jeśli, aura pozwoli wejść na trawnik) i potem jeszcze 2-3 razy późną wiosną i latem (dokładne dawkowanie podane jest na opakowaniu, które uzależnione jest od zawartości poszczególnych minerałów).

      Bardzo wygodne w użyciu są nawozy wolno działające. 
      Zazwyczaj mają one postać granulek, z których zamknięte wewnątrz sole mineralne uwalniane są powoli w miarę, jak są zużywane przez rośliny.
      Najczęściej działają przez około trzy miesiące lub dłużej, więc wystarczy je rozsypać na trawniku raz – wiosną.
      Nawozy długo działające nie są normą, bo do zasilania trawnika odpowiednie także są zwykłe wieloskładnikowe nawozy uniwersalne i takim wiodącym przykładem jest Azofoska, którą stosuje się do nawożenia trawnika co 4-6 tygodni.

      W użyciu są dostępne na rynku także nawozy jesienne do trawników.
      Mają inny skład niż nawozy letnie, dlatego nie można ich stosować na wiosnę,  nie mogą być bowiem ze względu na skład stosowane zamiennie.
      Nawozy jesienne zawierają dużo potasu, który zwiększa odporność roślin, a mało lub w ogóle nie zawierają azotu, który przyczynie się do ich wzrostu (podanie jesienią azotu spowoduje, że gorzej przezimują).
      W przypadku zasilenia nawozem jesiennym okazuje się, że nawet mniej odporne na mróz gatunki traw nie wymarzają, a trawnik już od wczesnej wiosny jest ładny żywy i zielony.
      Wówczas na wiosnę, gdy śnieg stopnieje, nasz trawnik nie wymaga tyle pracy a jego stan jest o niebo lepszy niż tego co nie był zasilany jesienią.


1 komentarz:

  1. Faktycznie to czasami może być problem, ale używanie dobrego nawozu do trawy jest moim zdaniem dość istotną kwestią. Ja z powodzeniem stosuję nawozy do trawnika https://www.substral.pl/trawnik-nawozy i jestem zdania, ze jest to bardzo dobry nawóz. Tym bardziej, że widzę efekty właśnie po moim trawniku.

    OdpowiedzUsuń