piątek, 26 kwietnia 2013

Pompy ciepła


 Urządzenia te mogą teraz przekazywać 100% energii odnawialnej dzięki pierwszej w pełni zielonej taryfie elektrycznew Polsce.

W internecie nierzadko można spotkać się z opinią, iż pompa ciepła jest „ekologicznym źródłem ciepła”. Jest to informacja mylna, ponieważ pompa ciepła sama w sobie nie daje ciepła, jak to jest w przypadku np. czy kotła gazowego. Najprościej rzecz ujmując, węzeł grzewczy oparty o pompę ciepła jest jedynie kondensatorem dostarczonego ciepła. Sama pompa niewiele zdziała bez instalacji, będącej „przed nią”, czyli tak zwanego dolnego źródła. Dolnym źródłem dla ogrzewania przy użyciu pompy ciepła może być: grunt, woda gruntowa lub powietrze. Stąd też wynika nazewnictwo samych pomp: pompa typu solanka-woda, pompa powietrze-woda, pompa typu woda-woda.

           Pompy ciepła mogą być w pełni ekologiczne po zastosowanie do ich zasilania prądu z zielonej taryfy energetyczne oferowane są z powodzeniem od wielu lat w niektórych krajach Europy, m.in. w Niemczech i Austrii.

           W przypadku zastosowania zielonej taryfy do zasilania sprężarkowych pomp ciepła udział energii ze źródeł odnawialnych w energii przekazywanej do budynku zwiększa się do 100%. W stosunku do prądu pochodzącego z aktualnego mixu energetycznego emisja CO2 do atmosfery i zużycie energii pierwotnej (z paliw kopalnych) maleje kilkudziesięciokrotnie.
               W przypadku dostarczenia do sprężarki energii pochodzącej z OZE, mamy gwarancję, że 100% energii wytworzonej przez pompę ciepła do ogrzewania, chłodzenia budynku lub podgrzania wody użytkowej to energia OZE.

          Od niedawna największy z polskich dystrybutorów energii elektrycznej (Tauron Polska Energia) oferuje już taką taryfę w Polsce. Obecnie zielona taryfa o nazwie „produkt ekologiczny” dostępna jest bezpośrednio dla klientów górnośląskiej spółki sprzedażowej Taurona. 
            Dla większości klientów w Polsce wiąże się to z koniecznością zmiany dostawcy energii i podpisaniem nowej umowy. Wg badań ankietowych przeprowadzonych przez Tauron na Górnym Śląsku aż ok. 30% ankietowanych deklaruje, że nawet jeśli proekologiczna taryfa byłaby droższa, są gotowi zdecydować się na nią, gdy będzie taka możliwość. 
          Klienci korzystający z „produktu ekologicznego” zyskują pewność, że zakupiona przez nich energia pochodzi w całości ze źródeł odnawialnych – i to w cenie zbliżonej do ceny energii wytwarzanej tradycyjnie. 
          Zastosowanie takiej taryfy nie oznacza, że do konkretnego budynku „popłynie” od razu energia elektryczna z OZE, ale że pobrana energia ma udokumentowane pokrycie w produkcji zielonej energii. 
      Będzie to wpływać pozytywnie na wzrost branży produkującej zieloną energię. Proponowana zielona taryfa posiada Certyfikat TÜV (organizacji certyfikującej) potwierdzający pochodzi w całości ze źródeł odnawialnych, co zostało poświadczone za pomocą europejskiego systemu Gwarancji Pochodzenia RECs.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz