sobota, 6 kwietnia 2013

ABC grzejników



      Zima niebawem odejdzie a nasze doświadczenia po zimie, zwłaszcza mamy centralne ogrzewanie w naszym domu, wskazują na jakieś mankamenty. Pora zatem pomyśleć o przeprowadzeniu odpowiednich zmian mających na celu eliminację negatywnych objawów.

      Na rynku jest dostępnych bardzo duża ilość przeróżnych produktów jedne są rzeczywiście nowoczesne i zapewniające bardzo dobre parametry. Oczywiście mam tu na myśli przede wszystkim grzejniki, bo to one są podstawą oszczędności i efektywności całego układu. Oczywiście swoją bardzo ważna rolę pełnią takie elementy jak piec, pompy cyrkulacyjne, zawory termostatyczne jak i elementy orurowania.

C jak ciepło
      W zależności od typu grzejnika dominuje oddawanie ciepła na skutek promieniowania cieplnego lub konwekcji.
      Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia przez konwekcję, gdy przepływające przez nie powietrze ogrzewa się. W grzejnikach konwekcyjnych większość ciepła jest przekazywana bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu, jak np. w typowym konwektorze.
      W grzejnikach radiacyjnych natomiast większa część ciepła dostarczana jest do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego, ogrzewającego ściany i przedmioty, które następnie oddają ciepło powietrzu.
       Oddawanie ciepła przez promieniowanie to emisja fal podczerwieni do otoczenia.
       W praktyce grzejniki oddają ciepło na dwa sposoby i w zależności od tego, który z nich przeważa, są zaliczane do danej grupy. Proporcje te zależą od ich budowy i w pewnym stopniu również od temperatury wody w instalacji.
        Montaż grzejnika we wnęce, za firanami, zasłonami, meblami lub montaż z osłonami powoduje zaburzenie procesu oddawania ciepła i zmniejszenie mocy cieplnej.
       Na oddawanie ciepła przez grzejnik ma również wpływ odległość grzejnika od podłogi, ściany tylnej oraz parapetu okiennego.

 

A jak aluminium

       Grzejniki aluminiowe, są lekkie i mają niewielką pojemność.

       Nagrzewają się szybko, dzięki dużej przewodności cieplnej. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub tworzywa sztucznego oraz w instalacjach z zaworami termostatycznymi.
       Należy uważać, aby w jednej instalacji nie stosować grzejników aluminiowych i jednocześnie grzejników, rur i elementów kotła wykonanych z miedzi. Wywołuje to nadmierną korozję.
  
D jak dobór

       Dobór grzejników polega na obliczeniu ich mocy cieplnej.

       Dobrze dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, a więc powodować, aby dostarczona ilość ciepła pozwoliła na utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu.
       Dokładność doboru grzejników decyduje o komforcie cieplnym w pomieszczeniu. Dobierając grzejniki należy mieć jak najwięcej informacji dotyczących ogrzewanego budynku.
       Niektórzy producenci grzejników opracowali dla swoich wyrobów specjalne programy komputerowe lub tabele, które również umożliwiają precyzyjny dobór odpowiednich grzejników.
       Najprostszą metodą obliczania mocy grzejników jest metoda szacunkowa.
 

       Grzejniki można dobrać w sposób zgrubny, posługując się przybliżonym jednostkowym zapotrzebowaniem na ciepło „q” dla domu wyrażanym w W/m2.
       Zapotrzebowanie to jest inne dla budynków starych, niezaizolowanych termicznie, inne jest dla obiektów spełniających obecne wymagania odnośnie wartości współczynnika przenikania ciepła U, a inne dla budynków energooszczędnych. 
Do szacunkowych obliczeń przyjmuje się następujące wartości:  
120-200 W/m2 – w domach starych, bez izolacji cieplnej;
60- 80 W/m2 – w domach z normalną izolacją; (U około 0,3 W/(m2K));
30-50 W/m2 – w domach bardzo dobrze zaizolowanych. 

       Do określenia mocy grzejnika potrzebna jest jeszcze powierzchnia lub kubatura ogrzewanego pomieszczenia.
       Wartość zapotrzebowania na ciepło „q” pomnożona przez powierzchnię pomieszczenia, która ma być ogrzewana, daje nam orientacyjną wymaganą moc grzewczą Q:

Q [W] = A [m2] x q [W/m2]. 
        Otrzymany w ten sposób wynik określa przybliżoną moc grzejnika.
        Należy jednak pamiętać o tym, że jest to metoda bardzo niedokładna i dobierając grzejnik w ten sposób nie mamy żadnej gwarancji, że pomieszczenie zostanie poprawnie ogrzane.
        Metoda ta nie uwzględnia bowiem wpływu liczby przegród zewnętrznych (im większa ich liczba, tym większe straty), wpływu sąsiedztwa nie ogrzewanych pomieszczeń, takich jak garaże lub piwnice, ilości i rodzaju okien.
        Dlatego dobierając grzejniki przy pomocy tej metody warto zwiększyć ich moc o około 10-15% dla pomieszczeń z więcej niż dwiema przegrodami zewnętrznymi.
        W przypadku, gdy konieczne jest dobranie mocy grzejnika, który ma zastąpić stary, żeliwny, a nie dysponujemy dokładnymi danymi czy obliczeniami, można posłużyć się następującą metodą.
        Jedno żeberko grzejnika żeliwnego o wysokości 60 cm ma moc cieplną 130 W. Łatwo zatem możemy obliczyć moc takiego grzejnika i dobrać na tej podstawie nowy.
        Zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło to nie jedyny parametr, do którego trzeba dopasować wielkość grzejnika.
         Aby, precyzyjnie dobrać moc grzejników należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi: parametry uwzględniające usytuowanie budynku; w stosunku do stron świata (decyduje o nasłonecznieniu ogrzewanych pomieszczeń), strefę klimatyczną, przeznaczenie grzejników; czy będą znajdować się w kuchni, łazience czy w pokoju, rodzaj źródła ciepła parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia, parametry czynnika grzewczego, czyli temperaturę wody zasilającej i powrotnej oraz temperatury, jaka będzie utrzymywana w pomieszczeniu.
        Aby z katalogów producentów wybrać właściwe grzejniki, konieczne jest też uwzględnienie parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania- maksymalną temperaturę wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich.
        W katalogach szuka się takich grzejników, których moc jest najbardziej zbliżona do podanej w projekcie lub wyznaczonej w sposób przybliżony.

        Producenci podają w swoich tabelach moc wyznaczoną przeważnie dla parametrów 70/55/20° i 55/45/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu).
        Trzeba pamiętać, że jeśli parametry instalacji, w której mają pracować grzejniki, są inne, wielkości grzejników nie można dobrać wprost z tabeli. Najpierw należy pomnożyć zapotrzebowania na moc przez współczynnik korekcyjny również podawany przez producentów.

cdn

6 komentarzy:

  1. Dzień dobry.

    Proszę o natychmiastowe usunięcie wszystkich splagiatowanych treści z portalu www.ogrzewnictwo.pl. Czekamy do dnia 15.01.2017 roku, a po tym terminie kierujemy sprawę na drogę sądową. W razie pytań proszę o kontakt z biurem obsługi klienta pod numerem tel.: 661-426-606

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wybór grzejników jest bardzo duży więc każdy wybiera to co najbardziej mu pasuje. Ja zdecydowałem się na grzejnik elektryczny https://interblue.pl/grzejniki,c,42 i jak dla mnie jest to doskonała forma ogrzania pomieszczeń. Do tego tak szybko się nagrzewa jak żaden inny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niektóre pomieszczenia potrzebuję dogrzania, dlatego musicie zerknąć sobie na stronę https://www.oleole.pl/grzejniki.bhtml aby sprawdzić, czy znajdziecie tam grzejnik, który się Wam przyda. Uważam, że warto coś takiego mieć w domu, bo nawet nie wiemy, kiedy coś takiego będzie przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli chodzi o same grzejniki to ja się za bardzo na nich nie znam. Wiem, że posiadam ogrzewanie gazowe i to właśnie moim zdaniem jest najważniejsze. Nawet dzięki poradom z https://poprostuenergia.pl/jak-sprawdzic-stan-licznika-gazu/ nauczyłam się sprawdzać stan licznika gazu.

    OdpowiedzUsuń