niedziela, 31 marca 2013

TRAWNIK ANGIELSKI



      Jak pielęgnować trawę, by mieć "angielski" trawnik?

      Trawnik często zajmuje sporą powierzchnię w ogrodzie i jest traktowany jako jego wizytówka.

      Angielski trawnik to wzór dla wielu miłośników roślin.


      Pogoda mimo Świąt Wielkanocnych do wiosennych nienależny bo nawet takich obfitych opadów poza nielicznymi wyjątkami w środku zimy nie było. Posiadacze ogrodów i ogródków dobrze sprawę sobie z tego zdają, że za kilka dni musi pogoda się zmienić.
      Opady śniegu mogą się pojawiać nawet do maja, to nie jest nic nadzwyczajnego.
W pierwszych ciepłych dniach marcowych, niektórzy z nas zdążyli trawniki powygrabiać bo śnieg stopniał całkowicie i nic nie wskazywało na to że przyjdzie tak długie ochłodzenie.
      Spadki temperatur grubo poniżej zera sprawiły, że źdźbła trawy po wygrabieniu przemarzły i teraz zabiegi trzeba będzie niestety powtórzyć. Mniej będzie elementów do wygrabienia bo liście już zostały wygrabione.
      Trzeba mieć nadzieję, że jak przyjdzie ocieplenie to już tak długich i głębokich ochłodzeń już nie będzie i nasze trawniki szybko się zazielenią.
      Aksamitna murawa to marzenie wielu ogrodników amatorów. Uzyskanie jej wymaga sporo pracy i starań, ale jest to możliwe do osiągnięcia.

Jak stworzyć angielski trawnik?

 

      Co zrobić, aby trawnik w naszym ogrodzie wyglądał jak najprawdziwszy angielski trawnik, z gęstą, soczyście zieloną murawą, po której z przyjemnością chodzimy boso?
      Przede wszystkim należy założyć go w prawidłowy sposób, w odpowiednim czasie i miejscu.
      Na taki trawnik najlepiej wybrać w ogrodzie miejsce dobrze nasłonecznione. A potem niezbędna jest jego intensywna pielęgnacja. 
      Takiemu trawnikowi trzeba poświęcić dużo czasu i pracy. Chcąc mieć w ogrodzie angielski trawnik musimy wziąć pod uwagę to, że wymaga on częstego i regularnego koszenia.
      Źdźbła traw powinny być ścinane nisko.
      Potencjalny właściciel angielskiego trawnika musi, więc zarezerwować sobie sporo czasu na koszenie trawy.
      Do koszenia angielskiego trawnika znakomicie nadają się kosiarki bębnowe, ale raczej na trawniki o niedużej powierzchni (do około 500 m2).

Nawożenie, podlewanie i inne zabiegi pielęgnacyjne

 

       Murawa angielskiego trawnika musi być nawożona:
       -  wiosną stosuje się nawozy o dużej zawartości azotu (by pobudzić wzrost tzw. zielonej masy),
      -  natomiast jesienią środki zawierające fosfor i potas.
      Angielskie trawniki trzeba też często podlewać. Warto zainwestować w automatyczne zraszacze obrotowe.
      Wczesną jesienią trzeba przeprowadzić zabieg napowietrzania (aeracji) trawnika.
      Zabieg ten polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw, dzięki czemu poprawia się wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze jest wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów.
      Niezbędne jest też systematyczne grabienie murawy, aby usunąć resztki ściętych źdźbeł traw i mech.
       Całkiem proste – prawda?

1 komentarz:

  1. Ławki ogrodowe są nie tylko praktycznym dodatkiem do ogrodu, ale także elementem, który nadaje mu uroku. Ostatnio natrafiłem na szeroki wybór pięknych ławek ogrodowych na stronie https://ogrodolandia.pl/lawki-ogrodowe. Mają one różne wzory i materiały, które pozwolą dopasować je do każdego stylu ogrodu.

    OdpowiedzUsuń