wtorek, 26 marca 2013

Jak zaplanować ogród? Jak stworzyć ogród marzeń?


Zaprojektowanie przestrzeni ogrodu najlepiej zlecić doświadczonemu projektantowi lub firmie ogrodniczej. Wiele osób woli jednak z różnych względów samodzielnie zaplanować ogród, co nie zawsze kończy się sukcesem. Jak to zrobić samemu?

Krok 1 – Co mamy w ogrodzie?

      Na początek robimy tzw inwentaryzację terenu, na którym ma powstać ogród. Przydatny do tego celu będzie podkład geodezyjny działki z zaznaczoną skalą. Jeśli nie mamy podkładu, można zrobić to na kartce w kratkę i przyjąć wygodną skalę 1:100 (1 centymetr odpowiada 1 metrowi w rzeczywistości). Zaznaczamy granice działki, budynki, istniejące drzewa, krzewy, skarpy oraz instalacje naziemne i podziemne.
      Warto też zaznaczyć miejsca, gdzie mamy dużo słońca lub stale jest cień aby łatwiej dobrać później rośliny do konkretnych stanowisk.
      Ważne jest także to, by zaobserwować otoczenie: jakie widoki warto wyeksponować, a co lepiej zasłonić? Jakie rośliny rosną w sąsiedztwie?

Krok 2 – Jaką funkcję ma pełnić ogród?

      Po zrobieniu inwentaryzacji należy zastanowić się nad funkcją ogrodu, tak by spełniał nasze oczekiwania. To ważna kwestia, ponieważ innego ogrodu potrzebują dzieci, innego np. miłośnicy i kolekcjonerzy roślin, a jeszcze innego osoby lubiące wypoczywać i urządzać przyjęcia w ogrodzie. Dlatego dobrze jest podzielić ogród na strefy np. wypoczynkową (np. taras, grill, małe boisko, piaskownica itp.), użytkową (np. warzywnik, mini sad), reprezentacyjną (np. przed wejściem do domu). Dzięki temu łatwiej będzie określić jaki ogród najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Krok 3 – Jak komponować ogród?

      Najłatwiej wyobrazić sobie, że powierzchnia ogrodu to wnętrze, które nie ma ścian i musimy urządzić w nim poszczególne pokoje. Ogród będzie ciekawszy jeśli podzielimy go (w miarę możliwości) na mniejsze części (wnętrza), co stworzy wrażenie większej przestrzeni.
      Pamiętajmy też, że jeśli planujemy ścieżki, murki, elementy małej architektury to wykonujemy je w pierwszej kolejności. Ścieżki najlepiej prowadzić prosto do celu, a kształty rabat będą wyglądały bardziej naturalnie i swobodnie, jeśli nadamy im łagodną, zaokrągloną lub falistą formę.
      Dopiero później sadzimy rośliny – najpierw najwyższe stanowiące osnowę ogrodu, a później niższe krzewy lub byliny wypełniające całość kompozycji.
      Na końcu planujemy miejsce na trawniki. Warto zastanowić się też, czy konieczne będzie obsadzanie całości granicy ogrodu wysokim żywopłotem. Być może lepiej będzie zostawić fragment ciekawego widoku (np. lasu, dekoracyjnego drzewa itp.) za ogrodzeniem.


1 komentarz:

  1. Co by nie mówić to faktycznie takie kwestie są dość ważne i myślę, że w żadnym wypadku nie można zapominać także o meblach ogrodowych. W każdym razie spory ich wybór zawsze znajdziemy w https://ogrodolandia.pl/ i myślę, że to jest dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń