poniedziałek, 25 marca 2013

Jak rozmnożyć bukszpan?



       Bardzo pięknie wyglądają nasadzenia bukszpanowe.

       Co prawda do teoretycznego terminu na przygotowanie rozsad buszpanowych pozostało kilka miesięcy to jednak podejmuję ten temat. 

       Bukszpan to zimozielony krzew. Jest chyba najlepszym materiałem na formowane żywopłoty, niskie obwódki, czy przybierające przeróżne fantastycznych kształtów strzyżone formy. Nie wszyscy wiemy o tym, że rozmnażanie bukszpanu jest bardzo proste. Nie ma, zatem powodu, żeby kupować sadzonki. Każdy, bowiem potrafi przygotować je sobie sam. Oto kilka wskazówek, które ułatwią przygotowanie takiej rozsady.

 

Coś o roślinie.

 

Bukszpan (Buxus)
                                bardzo łatwo rozmnaża się przez niezdrewniałe (zielone) sadzonki pędowe. Najwłaściwszą porą do pobierania pędów na sadzonki jest sierpień – wtedy również jest dobra pora na przycinanie bukszpanowych krzewów.
      Pędy na sadzonki powinny mieć około 10 cm długości. Gałązeczka przeznaczona do sadzenia powinna mieć oberwane listki od nasady na wysokość, która znajdzie się w podłożu. Ma to na celu wyeliminowanie zagniewania liści a tym samym rozwój chorób i uszkodzenie sadzonki.
      Nasadę tak przygotowanych sadzonek zanurzamy w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i sadzimy do pojemników wypełnionych mieszanką piasku i torfu mniej więcej w proporcji pół na pół.
      Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny.
      Korzystnie jest również okryć sadzonki folią, tak aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza i podłoża.
      Na zimę sadzonki nie powinny pozostać pod gołym niebem, mogłoby się wiosną okazać, że większość sadzonek tej zimy nie przetrwała. Najlepiej jest przenieść rośliny do widnego, ale chłodnego pomieszczenia, np. nieogrzewanej piwnicy z oknem.
      W następnym roku ukorzenione już rośliny wysadzamy w miesiącu maju na miejsce docelowe w ogrodzie.

Podejście praktyczne.

 

       Praktycznie pobierać sadzonki i przygotowywać sadzonki można przez cały sezon. Jak wynika z praktyki ani termin pobierania sadzonek, ani to, czy są one zdrewniałe, czy niezdrewniałe, długość nawet ich długość nie mają większego znaczenia. Można bowiem z powodzeniem ukorzeniać gałązki bukszpanu pozostałe z wielkanocnych dekoracji. Można także z powodzeniem ukorzeniać te pozyskane po czerwcowym przycinaniu starszych roślin. Podłoże do ukorzeniania można przygotować jak wyżej z mieszaniny torfu i piasku. Można je równie dobrze przeprowadzić wkładanie do pojemnika z wodą i ukorzenianie w wodzie. Często wystarczy wetknąć złamana gałązkę po prosu w ziemię / dobrze użyć jednocześnie ukorzeniacza/ i wówczas większość z nich się również ukorzeni.

Dodatkowe wskazówki

 

      Przygotowując sadzonki można je ścinać np. sekatorem. Z praktyki jednak wynika, ze dużo większą szansę na przyjęcie i szybsze ukorzenienie gwarantuje metoda "oderywania" sadzonki od starszego pędu. Odrywać należy tak, aby na tej przyszłej sadzonce pozostała u jej nasady tzw. stopka, zwana też piętką.
      Życzę zatem udanych rozsad i nasadzeń nasadzeń własnoręcznie przygotowanego materiału.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz