niedziela, 3 marca 2013

MARZEC W OGRODZIE.


 Od czego zacząć przygotowanie do sezonu?

W marcu najwyższy czas rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Zdejmujemy zimowe osłony, przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin, wysiewamy do skrzynek rośliny jednoroczne.

Wiosenne porządki w ogrodzie
        Zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon (słoma, agrowłóknina, stroisz). Najlepiej zrobić to stopniowo, aby rośliny przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0 stopni Celsjusza, warto pozostawić osłony jeszcze jakiś czas na roślinach.
       Po odsłonięciu roślin należy wyciąć suche części roślin i usunąć uschnięte – te zabiegi należy wykonać tak, aby nie uszkodzić pączków i pojawiających się młodych pędów.
Na rabatach bylinowych lekko wzruszamy glebę dbając o to, by nie uszkodzić roślin.

Kiedy sadzimy nowe rośliny?

      Gdy ziemia rozmarznie przygotowujemy miejsce w ogrodzie do posadzenia nowych roślin: usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne bądź kompost, przekopujemy i wyrównujemy podłoże. Po odczekaniu kilku dni, jeśli pogoda jest sprzyjająca, można sadzić rośliny, na przykład większość roślin skalnych, złocienie, paprocie.

      Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (o temperaturze około 15 stopni Celsjusza) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować z nich sadzonki.
      Rośliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie (np. accidantera, begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik, tygrysówka) można – aby zakwitły latem wcześniej – posadzić do doniczek, ustawić w pomieszczeniu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, już podrośnięte rośliny wysadzimy do gruntu.

       Jeśli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, trzeba zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je przepikować lub przerwać (pozostawiając najsilniejsze rośliny w odstępach co 5 cm).

Kiedy wysiewamy rośliny jednoroczne?

      W marcu wysiewamy wiele roślin jednorocznych (np. portulakę, zatrwian, szarłat, floksy, aster chiński, aksamitkę, cynię, niecierpek Waleriana, goździk Chabaud, celozję, szałwię, werbenę, lwią paszczę). Do tego celu możemy wykorzystać skrzynki, kuwety, doniczki torfowe i plastikowe, a nawet plastikowe kubeczki po produktach nabiałowych (jogurcie, śmietanie). Pojemniki z nasionami ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu, gdy wykiełkują i podrosną należy je przepikować, a potem wysadzić rozsadę na miejsce stałe.
       Pod koniec marca, jeśli ziemia rozmarzła i jest ogrzana, można wysiewać do gruntu na miejsce stałe: smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry.

       Także pod koniec marca możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: dzielżany, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki, rozchodniki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz