środa, 6 marca 2013

Liście mahonii - dlaczego zimą brązowieją?


     Mahonia pospolita po zimie dość często nie wygląda zbyt dobrze – jej liście są brązowe i niekiedy zasychają.

     Czy można temu jakoś zapobiec?


      Brązowienie liści mahonii wczesną wiosną jest reakcją krzewu na surową zimę. Nie są to jednak uszkodzenia wywołane przez niską temperaturę, ale przez niedostatek wody.

 

Dlaczego liście mahonii brązowieją zimą?

 

      Brązowienie liści mahonii wczesną wiosną jest reakcją krzewu na surową zimę. Nie są to jednak uszkodzenia wywołane przez niską temperaturę, ale przez niedostatek wody. To właśnie brak wody, a nie silny mróz, jest najczęstszą przyczyną złej kondycji, a nawet zamierania wielu zimozielonych roślin.
      Wynika to z faktu, że rośliny zimozielone nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie spowalniają bardzo tempo wzrostu. Korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi i liście lub igły, a nawet całe gałęzie powoli schną.
      Szczególnie niebezpieczne są silne, mroźne wiatry, które bardzo osuszają atmosferę wokół rośliny oraz wczesnowiosenne słońce, które w dzień ogrzewa pędy i pobudza je do intensywniejszego wzrostu (gdy noce w dalszym ciągu są mroźne).

Jak ochronić mahonię przed zimowymi uszkodzeniami?

 

      Dlatego gatunki zimozielone, niezupełnie przystosowane do naszego klimatu, powinny być sadzone w miejscach zacisznych, a w czasie zimy osłaniane przed wiatrem i słońcem (dobra jest agrowłóknina).
      Wokół roślin można rozłożyć ściółkę z kory, torfu lub liści. Zabezpieczymy w ten sposób bryłę korzeniową przed całkowitym zamarznięciem. Nie zaszkodzi też podlewanie, jeśli tylko rozmarzła ziemia – zwłaszcza, jeśli jesień była sucha.
      Wiosną suche liście należy usunąć, można też przyciąć pędy, bo mahonia bardzo dobrze znosi ten zabieg.
      Należy też zadbać o cały krzew – podlać go i zasilić naturalnym nawozem, na przykład stosując kompost lub nawóz biohumusowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz