niedziela, 31 lipca 2011

ABC wentylacji mechanicznej

Konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji w budynkach w świadomości Polaków odgrywa niewielką rolę. Tymczasem w krajach o podobnych warunkach klimatycznych do Polski jak np. Niemcy od lat stosuje się systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.

[url=http://eko-wentylacja.pl/artykuly.html]Wentylacja w domu[/url] utrzymuje odpowiednią mieszankę gazów w powietrzu, którym oddychamy (np. odpowiedni poziom CO2), kontroluje zapachy, usuwa zanieczyszczenia i nadmierną wilgoć z przestrzeni w której przebywają ludzie. Wentylacja może przebiegać w sposób bierny poprzez naturalny obieg powietrza lub aktywny poprzez wymuszony obieg powietrza tzw. [url=http://eko-wentylacja.pl/]wentylacja mechaniczna[/url]. Wentylacja naturalna następuje dzięki różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zależna jest od czynników atmosferycznych przez co nie jest zbyt skuteczna. Dlatego też zalecane jest stosowanie wentylacji wymuszonej nawiewno-wywiewnej. Dzięki zastosowaniu rekuperatora odzyskiwane jest ciepło z wymienianego powietrza przez co unika się wychłodzenia pomieszczenia. Zainstalowanie w domu wymiennika ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania o ok. 25% (przy założeniu, że straty ciepła w starym systemie wentylacyjnym, bez wymiennika, wynosiły ok. 50% a rekuperator ma sprawność rzędu 50%). Inne zalety systemów z odzyskiem ciepła to obecność zdrowego powietrza we wszystkich pomieszczeniach, szybkie likwidowanie pary wodnej, nieprzyjemnych zapachów. Intensywność wymiany powietrza można regulować poprzez zastosowanie automatycznych regulatorów:
- na podczerwień, który wykrywa obecność ludzi w pomieszczeniu - stosowany w biurach;
- z czujnikiem CO2, który mierzy jego stężenie - stosowany w dużych pomieszczeniach;
- z czujnikiem wilgoci, który wykrywa zarówno parę wodną wydychaną przez człowieka jak też powstającą podczas innych czynności domowych (gotowanie, pranie, kąpiel) - najlepiej nadaje się do zastosowania domowego.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz