czwartek, 21 lipca 2011

Śniadanie nie tylko u Tiffaniego

Autorem artykułu jest Li Li



Jaja na bekonie czy dietetyczne Müsli, a może zdrowa sałatka lub kanapeczki z ciepłych bułeczek? Sposobów na smaczne i pożywne śniadanie jest co niemiara. Od małości rodzice i dziadkowie powtarzali nam ”Rano jedz jak król, w południe jak książę, a wieczorem jak żebrak”.

Przysłowie to wydaje się być ponadczasowe. To właśnie śniadanie jest posiłkiem od dawien dawna uważane za posiłek najważniejszy w ciągu całego dnia. Jest podstawowym źródłem energii oraz funkcjonowania przez cały dzień. To zdrowe, zjedzone bez pospiechu, spokojnie jest gwarancją długiego życia oraz szczupłej sylwetki.

Już w starożytności spożywano jedynie trzy posiłki, największy nacisk kładąc na wystawne śniadanie po długiej nocy. Śniadanie stało się bohaterem wielu form artystycznych. Zagościło w kontrowersyjnym obrazie Edouard'a Maneta zatytułowanym „Śniadanie na trawie”. A nasz narodowy wieszcz, Adam Mickiewicz, w epopei „Pan Tadeusz” opisuje przebieg śniadanie litewskiej szlachty w XIX wieku. Przez lata nie zmieniła się asercja głosząca, iż jest najważniejszym posiłkiem. Zmieniła się natomiast zawartość lodówki oraz sposób w jaki je celebrujemy. Nie zawsze mamy czas na jego przygotowanie i rodzinne delektowanie się nim. Coraz częściej pospiesznie chwytamy przekąski i w biegu do pracy, na prędce „jemy” nasz pierwszy posiłek.

Co kraj to obyczaj. Podobnie jest w kwestii śniadań. Każdy kontynent, kraj, a nawet region maja swoje typowe śniadanie. Te polskie są bardzo zróżnicowane. Zależą w głównej mierze od trybu życia. Jedni jedzą energetyczne śniadania spokojnie w domu, inni pierwszy posiłek fundują sobie dopiero w pracy. Najczęściej zjadanym zestawem śniadaniowym jest puszysta jajecznica, wędliny, a nawet parówki na gorąco. W piątki natomiast wybierane są sery lub twarogi we wszelakich wariacjach smakowych. Oczywiście wszystkim składnikom towarzyszy pieczywo. Nie tylko chleb, ale mogą to być bułki kajzerki lub wieloziarniste grahamki.

Angielskie śniadanie z kolei jest bardzo syte – prawdziwa bomba kaloryczna. Tradycyjny Brytyjczyk lubi zjeść coś smażonego. Jaja na bekonie czy soczyste mięsa od zawsze cieszyły się powodzeniem, tak jest zresztą do dziś. Poza tym na śniadanie zjadana jest również fasolka w zawiesistym sosie pomidorowym. Podstawowym napojem wypijanym do śniadania są zimne soki owocowe.

Inne kraje europejskie maja również swoje typowe śniadania. We Francji zjada się obowiązkowo ciepłe croissanty z dżemem popijając mleczną kawą. We Włoszech konsumuje się ogromne ilości sera w każdej możliwej postaci. Słynne są również panini czyli zapiekane bułeczki z wędliną, serem i pomidorami. W krajach skandynawskich na śniadanie zjada się bogate w kwasy omega ryby, natomiast w Niemczech specjałem jest wysmażony boczek.

Każdy z nas ma inne typy śniadań. Jedni lubią te pożywne, a inni lekkie. Należy pamiętać, aby ten fundament dnia był bogaty w składniki odżywcze, które będą paliwem na cały dzień. Odpowiednie śniadanie wpływa nie tylko na naszą koncentrację, ale również dodaje sił oraz wigoru. Zatem każdego dnia rano kierujmy się tą złotą regułą: patelnie i akcesoria kuchenne w dłoń i do roboty!

---

Zobacz także:
- serwis obiadowy
- restauracje Kraków


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz