piątek, 8 lipca 2011

Centralne Ogrzewanie

Dzisiejsze kotły CO są narzędziami niesłychanie praktycznymi w użytkowaniu. Pozwalają na spalanie różnorodnych towarów będących źródłem energii cieplnej.

Poza kotłami przeznaczonymi do palenia konkretnego typu opału często można spotkać kotły pozwalające na spalanie wielu różnorodnych paliw, np. kotły na miał węglowy, na pellet, kotły na drewno. Do spalania miału węglowego dostosowana jest większa część kotłów do węgla kamiennego i miału. Miał węglowy spala się dodatkowo w aparatach z nadmuchem, aczkolwiek załadunku dokonuje się maksymalnie raz dziennie.

Współcześnie do spalania drewna stosuje się tzw. kotły zagazowujące, charakteryzujące się wysoką biegłością, a spalanie zachodzi w sposób automatyczny. Załadunku paliwa dokonuje się w stosunku do miary komory spalania od 8 do 24 godzin.

Interesującym rozwiązaniem ze względu na ewentualność stosowania paliwa stałego, paliw płynnych oraz czasami gazu, są kotły wielopaliwowe. W kotłach tych w jednej przegródce spala się na przemian rozmaite typy paliw. O tym, jakie paliwo będzie spalane decyduje surowiec, który w tym momencie jest usytuowany w komorze spalania.

Odróżniamy:

- kotły wielopaliwowe jednokomorowe

– w czasie podmiany paliwa bezwzględnie trzeba rozmontować palnik

- kotły wielopaliwowe dwukomorowe – kategorycznie lepsze ze względu na brak wymogu deinstalacji palnika przy konieczności zastosowania paliwa stałego.

Narzędzia te mają 2 oddzielne komory spalania. W jednej wbudowany jest przyrząd do spalania opałów stałych, natomiast druga zaopatrzona jest w palnik na paliwo ciekłe lub gazowe. Korzystanie z tego rodzaju kotłów wielopaliwowych jest na pewno bardziej elastycznym rozwiązaniem i stwarza większe możliwości oszczędzania.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz