sobota, 25 maja 2013

Azalie w ogrodzie: feria barw. Azalie wymagania, pielęgnacja, uprawa



Azalie w ogrodzie są cenione za niezliczoną ilość kolorów dostępnych w setkach odmian. Jeśli chcesz mieć kolorowy ogród, posadź azalie. Przeczytaj jak pielegnować azalie, by intensywnie

kwitły, sprawdź jakie azalia ma wymagania.


Azalie, znane też pod wspólną nazwą rododendrony, dobrze wkomponowane będą największą ozdobą ogrodu. Lubimy azalie w ogrodzie, ze względu na ich dekoracyjne i kolorowe kwiaty. Jednak, aby azalia pięknie kwitła, trzeba przestrzegać kilku zasad i poznać wymagania azalii.

Azalie pielęgnacja: gleba pod uprawę azalii

Azalie wymagają stanowiska o glebie próchnicznej i przepuszczalnej o kwaśnym odczynie (pH 4–5,5). Jeśli nie mamy takiej gleby, musimy przygotować dla azalii odpowiednie miejsce w ogrodzie. Należy je wcześniej odchwaścić i przekopać z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Zwykle trzeba także zakwasić podłoże pod azalie, używając do tego nieodkwaszonego torfu, kory sosnowej (1/3 ziemi ogrodowej, 1/3 torfu, 1/3 kory) lub stosując gotowe podłoże do różaneczników.

Azalie wymagania: stanowisko pod azalie

Gdzie posadzić azalie, by dobrze rosły? Stanowisko do sadzenia azalii w ogrodzie powinno być dość rozległe. Warto także skomponować od razu większą, dość luźną grupę, bo azalie, rosnąc obok siebie, jeszcze bardziej wzajemnie podkreślają swoją niecodzienną urodę. Ze względu na płytki system korzeniowy azalie i różaneczniki doskonale rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, na przykład pod sosnami.
Większość azalii dostępnych w sklepach ogrodniczych osiąga maksymalnie wysokość 3–4 m. Odmiany niskie azalii dorastają do 50–60 cm. Na etykietach oprócz wysokości jest też podawana szerokość, jaką azalia osiągnie po mniej więcej 10 latach. Paleta barw kwiatów azalii i różaneczników zaczyna się odśnieżnej bieli, obejmuje wszelkie odcienie żółci, a kończyna głębokim fiolecie i czerwieni.

Azalie w ogrodzie: uprawa

 Azalie: nawożenie. Stosuje się nawóz do rododendronów lub roślin wrzosowatych. Różaneczniki i azalie zasilamy dwa razy w roku - w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca. Nawóz do azalii rozsypujemy pod koroną krzewu, po czym delikatnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.
 Azalie: cięcie. Azalie nie wymagają cięcia! Mając azalie w ogrodzie można się ograniczyć do usuwania gałęzi chorych lub przemarzniętych.
 Azalie: podlewanie. Krzewy azalii regularnie podlewamy, a w czasie upałów także zraszamy korony azalii wodą. Ziemię wokół azalii warto wyściółkować korą sosnową lub torfem (zmniejszą parowanie). Można stworzyć najniższe piętro runa, sadząc wrzosowate krzewinki -  modrzewnicę, bażynę czy borówkę brusznicę.
 Azalie: pielęgnacja jesienią. Azalie przed zimą trzeba obficie nawodnić, a po pierwszych przymrozkach rozłożyć wokół warstwę liści lub kory, by zabezpieczyć korzenie przed mrozem.
Azalie doniczkowe: czy mogą rosnąć w ogrodzie
Większość odmian azalii uprawianych w doniczkach pochodzi od wywodzącego się z Chin gatunkuRhododendron simsii (Azalea indica). Ta odmiana azalii nie jest odporna na mróz i dlatego nie może zimować w ogrodzie. Warto ją jednak tam przenieść na lato, bo to da gwarancję, że ponownie zakwitnie. W drugiej połowie maja, gdy minie  niebezpieczeństwo przymrozków, azalie doniczkowe można zakopać razem z donicą w lekko ocienionej części ogrodu albo po wyjęciu z pojemnika posadzić w ziemi torfowej (może to być podłoże do azalii i różaneczników, które kupuje się w sklepach ogrodniczych). Czasami w donicach sprzedawane są też niskie odmiany azalii japońskich, które są znacznie bardziej odporne na mróz. Wiele odmian tych azalii uprawianych jest jako rośliny ogrodowe, niestety, nie wszystkie są równie wytrzymałe na niską temperaturę. Dlatego bezpieczniej będzie je również przenosić na zimę do pomieszczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz