środa, 1 maja 2013

Koszty pompy ciepła


 czyli jakie są ceny pompy ciepła i instalacji?

          Niższe rachunki i obniżone koszty eksploatacji to najczęściej wymieniane pobudki przy wyborze pompy ciepła jako urządzenia grzewczego.

          Każdemu zależy na oszczędności, a jeśli tani koszt pracy pompy ciepła może nam zagwarantować szybki zwrot z inwestycji w instalację. Na początek warto jednak wiedzie ile kosztuje sama pompa ciepła i jej instalacja.

          Generalny koszt związany z inwestycją w pompy ciepła obejmuje nie tylko koszt samej pompy ciepła, ale też ceny instalacji pompy ciepła, instalacji dolnego i górnego źródła, cena rozruchu oraz miesięczne i późniejsze koszty eksploatacji.
          Ceny pomp ciepła wahają się w zależności od producenta. Na cenę pompy wpływają także: zakres mocy pompy, materiały, z których jest wykonana, obecność i pojemność zasobnika c.w.u., systemu wyciszającego czy czujnik temperatury pokojowej itp.
          Za minimalny próg cenowy można uznać 25 000zł w przypadku domu jednorodzinnego. Cennik kompaktowych pomp ciepła zaczyna się od kwoty ok. 30tys zł. Zaś robocizna związana z transportem, montażem i rozruchem pompy powinna mieścić się w granicach 2-4 tys. zł.
         Opłata kocioł grzewczy oparty o pompę ciepła jest także różnicowana przez dolne źródło, a tym samym przez typ samej pompy– inną kwotę zapłacimy za powietrzną pompę ciepła, a inną za pompę typu solanka/woda(cena gruntowej pompy ciepła) czy pompę ciepła typu woda/woda (cena wodnej pompy ciepła).
         Znaczną część finansów pochłania właśnie instalacja dolnego źródła. To, czy zdecydujemy się na instalację kolektora poziomego czy na budowę studni pod pompę ciepła, która korzysta z wody gruntowej ma duży wpływ na cenę węzła grzewczego opartego o pompę ciepła.
          Koszty za te usługi są dosyć zindywidualizowane w zależności od firm instalatorskich. Są też na rynku firmy, które zajmują się zarówno produkcją pomp ciepła, ich montażem i instalacją dolnego źródła, co bywa tańszym rozwiązaniem.
          Poniżej przykładowe zestawienie kosztów instalacji węzła grzewczego opartego o pompę ciepła i kotła gazowego przy uwzględnieniu kredytu na instalację pompy ciepła.
Powietrzna pompa ciepła – koszty
          Ceny instalacji powietrznej pompy ciepła należą do najniższych. Nie wymaga ona bowiem skomplikowanych instalacji, rozkopu działki, a tym samym ogranicza ilość ludzi potrzebnych do pracy przy pompie.
          Jednak w naszym klimacie pompa ciepła może nie być wystarczająca by ogrzać dom, kiedy temperatura na zewnątrz spada znacząco poniżej zera.
          W takiej sytuacji powietrzna pompa ciepła jest wspomagana przez grzałkę albo pracę kolektorów słonecznych.
          Jak łatwo się domyśleć, dodatkowe urządzenie oznacza dodatkowe koszty instalacji, plus (w przypadku grzałki elektrycznej) wzrost rachunku za prąd.
Wodna pompa ciepła – koszty
          Eksploatacja wodnej pompy ciepła jest ekonomiczna, w końcu jej praca polega na „przelewaniu wody z jednej studni do drugiej”. Pompy ciepła typu woda/woda charakteryzują się także wysoką wydajnością, lecz wszystko zależy od jakości i głębokości wody, która daje ciepło.
          Sama instalacja studni na działce przy domu nie należy do najtańszych, a w przypadku wody o nieodpowiednim składzie chemicznym konieczna jest także instalacja filtrów, które podnoszą cenę pompy.
Gruntowa pompa ciepła – koszty
          Zapewniająca stabilne źródło ciepło ziemna pompa ciepła może czerpać energię z gruntu na dwa sposoby: przy pomocy kolektora poziomego lub pionowych odwiertów.
          Cena za instalację kolektora poziomego zależy głównie od powierzchni działki, która musi zostać rozkopana (zazwyczaj dwukrotna powierzchnia budynku), a także wartości rur i ich wypełniacza.
           Kwota za to dolne źródło jest liczona za m2, najczęściej ok. 20-40zł/m2. Instalacja sond pionowych jest bardziej pracochłonna. Ceny odwiertów pod kolektor pionowy waha się w przedziale 50-150zł za metr bieżący wymiennika.
           W zależności od długości wymienników instalacji dolnego źródła dla pompy gruntowej cena może maleć wraz z głębokością odwiertu.
           To, co jest pewne, to, że węzeł grzewczy oparty o pompę ciepła jest tańszym źródłem ciepła dla domu niż kotły olejowe czy węglowe. Największy zwrot z inwestycji w to tanie ogrzewanie zauważymy, kiedy pompa ciepła będzie równocześnie źródłem centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
           W takim wypadku oszczędność na miesięcznych rachunkach zostanie bardzo szybko zauważalna. Poniżej przykładowe zestawienie kosztów instalacji węzła grzewczego opartego o pompę ciepła i kotła gazowego (przy uwzględnieniu kredytu na instalację pompy ciepła).


9 komentarzy:

  1. Według mnie to się zwróci i to nawet szybko:) Zobaczcie sobie dlatego też propozycje od firmy https://el-san.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo zależy od tego jaka firma się tym zajmie. Ja korzystałem z usług https://instaltechnik.pl/ przy montażu mojej pompy ciepła

    OdpowiedzUsuń
  3. pompa ciepła cena

    Witamy do Nowoczesne Technologie Grzewcze, Dostać najlepsz pompy ciepła na najniższy koszt. My zapewniać najlepiej pompa ciepła i instalacja usługa na najniższy cena!

    http://ne-polska.pl/

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  5. pompa ciepła koszt

    Witamy do Nowoczesne Technologie Grzewcze, Dostać najlepsz pompy ciepła na najniższy koszt. My zapewniać najlepiej pompa ciepła i instalacja usługa na najniższy cena!

    to get more - http://ne-polska.pl/

    OdpowiedzUsuń
  6. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wygląda to super. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super wpis! Jak pompa ciepła to tylko od grupaeneco.pl. Mam u siebie i bardzo sobie chwalę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń