wtorek, 28 maja 2013

Iglaki w ogrodzie.


 jak sadzić iglaki, jak pielęgnować iglaki po posadzeniu

Iglaki to rośliny często sadzone w ogrodach. Podpowiadamy jak sadzić iglaki i jak pielęgnować iglaki po posadzeniu. Praktyczny poradnik: iglaki w ogrodzie.

jak sadzić iglarki

Zanim posadzimy iglaki – rośliny należy podlać. Następnie trzeba przygotować dołek o podwójnej średnicy bryły korzeniowej, wypełnić go do połowy żyzną ziemią lub kompostem zmieszanym z ziemią ogrodową i po włożeniu rośliny zasypać takim samym podłożem. Jeżeli bryła korzeniowa zabezpieczona jest tkaniną jutową, należy ją rozwiązać i rozłożyć w przygotowanym dołku, nie zdejmując jej. 
Dobrą metodą sadzenia iglaków jest sadzenie iglaków w błoto. Po ustawieniu w dole rośliny i zasypaniu jej do połowy ziemią, należy nalać do pełna wody i poczekać, aż wsiąknie. Dopiero wtedy dosypać ziemi, jeszcze raz ją podlać i ubić. Na koniec wokół rośliny trzeba uformować zagłębienie średnicy 50–100 cm, w którym będzie się zbierać woda, i wypełnić je ściółką.
Jeśli tuż po posadzeniu jest bardzo ciepło i jeżeli wieją wysuszające wiatry, żeby ograniczyć transpirację, można pędy związać miękkim sznurkiem lub osłonić roślinę na przykład cienką włókniną (nigdy folią).Wskazane jest też zraszanie rośliny, najlepiej rano lub wieczorem.

Jak pielęgnować iglaki: ściółkowanie

Ziemię wokół roślin iglastych warto przykryć ściółką. Przeciwdziała ona wysuszaniu gleby, zmniejsza wahania temperatury i ogranicza rozwój chwastów. Rozkładając się, wzbogaca glebę w próchnicę i poprawia jej strukturę. Do ściółkowania można użyć kory (wartwę około 5 cm). Może być ona wcześniej przekompostowana – można ją kupić lub zrobić samemu mieszając świeżą korę z nawozem azotowym, na przykład saletrą amonową (4 kg nawozu na 1 m3 kory), usypać pryzmę, zwilżyć wodą i pozostawić na co najmniej 2–3 miesiące. Dobrą ściółką są też trociny (warstwa 4 cm), pocięta słoma lub trzcina (warstwa 8 cm).
Iglaki, szczególnie młode rośliny, wymagają podlewaniago. Należy je nawadniać rzadziej, ale obficie, na głębokość 10–15 cm (10–15 litrów wody na 1 m2), najlepiej rano.

Jak pielęgnować iglaki: podlewanie i nawożenie

Należy pamiętać o podlewaniu roślin późną jesienią (jeśli jest ona sucha), bo nawodnione lepiej zimują. Wszystkie rośliny zimozielone usychają zimą częściej z powodu braku wody, niż przemarznięcia. Niektóre lubią też spryskiwanie, które zwiększa wilgotność powietrza wokół roślin.
Nawożenie iglaków przeprowadza się wiosną i latem, nie później niż do połowy lipca, aby roślina zdążyła się przygotować do zimy. Późniejsze nawożenie, zwłaszcza nawozami mineralnymi zawierającymi znaczną ilość azotu, powoduje, że pędy wolniej drewnieją i zimą mogą przemarznąć. Najlepszy jest kompost lub Biohumus, który można kupić w sklepach ogrodniczych. Można też sięgnąć po specjalistyczne nawozy mineralne dla iglaków, które stosujemy wczesną wiosną i powtórnie w czerwcu lub na początku lipca.

Jak pielęgnować iglaki: cięcie

Roślin iglastych nie trzeba przycinać. Należy usuwać tylko pędy uszkodzone, przemarznięte, zasychające lub jeśli rośliny są zbyt gęsto posadzone – ocieniają się i tracą ładny pokrój. Iglaki są często przycinane po to, żeby ograniczyć ich rozmiary lub w celu nadania im kształtu, najczęściej kuli albo stożka. Formowanie najlepiej znoszą cisy, cyprysiki, jałowce, modrzewie, świerki oraz żywotniki.
sadzenie-iglakow

1 komentarz:

  1. Akurat jeśli chodzi o samą roślinność w ogrodzie to jak najbardziej jest to bardzo ważna sprawa. Ja również chciałabym od razu każdemu polecić świetne meble ogrodowe od https://ogrodolandia.pl/ gdyż na pewno przydadzą się one w takim miejscu.

    OdpowiedzUsuń