czwartek, 30 maja 2013

Konwalie kwitnące zimą.

 Pędzenie kłączy konwalii
Konwalie rosnące w ogrodach i lasach kwitną w maju. Możemy jednak cieszyć się pachnącymi kwiatami konwalii także zimą. Jak przyspieszyć kwitnienie konwalii?

Możemy przyspieszyć kwitnienie konwalii stosując pędzenie roślin.
Drobne, pełne uroku , pięknie pachnące kwiaty konwalii majowej (łac. Convallaria majalis) możemy podziwiać w maju.

Kwitnąca konwalia może być także ozdobą naszego mieszkania w zimowe miesiące.
Możemy przyspieszyć jej kwitnienie stosując pędzenie roślin.
Późną jesienią liście konwalii majowej zasychają i roślina rozpoczyna okres spoczynku. Kłącza konwaliiprzeznaczone do pędzenia należy wykopać pod koniec października bądź na początku listopada. Do pędzenia konwalii wybieramy tylko te kłącza, które mają pąki duże i tępo zakończone na wierzchołku – tylko z takich pąków wyrosną kwiatostany. Kłącza mające wyłącznie pąki cieńsze, mniejsze i ostro zakończone na wierzchołku wydadzą jedynie liście – takie kłącza z powrotem sadzimy w ogrodzie.

Przed posadzeniem wybranych kłączy konwalii do doniczek skracamy korzenie roślin do długości 10–12 cm. Tak przygotowane kłącza sadzimy do doniczek wypełnionych ziemią ogrodową bądź mieszanką substratu torfowego i piasku.
 Do jednej doniczki sadzimy kilka kłączy (przykładowo do doniczki o średnicy 10 cm sadzimy 3–4 kłącza). Sadzimy zawsze w ten sposób, aby pąki wystawały na powierzchnie podłoża w doniczce.
Doniczki z posadzonymi kłączami konwalii przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura: 0–2 stopnie Celsjusza (może spadać nawet do -2 stopni Celsjusza).
Podłoże w doniczce nie może nigdy wyschnąć, trzeba je podlewać. Jeśli nie dysponujemy tak chłodnym pomieszczeniem, doniczki z posadzonymi kłączami konwalii można zadołować w ogrodzie, pamiętając aby przed nadejściem większych mrozów okryć je na przykład liśćmi, torfem bądź trocinami.
 Kłącza konwalii należy przetrzymać w chłodzie minimum 8 tygodni (można dłużej, wtedy konwalie zakwitną później). Po tym czasie można już przenieść doniczki do mieszkania. Ustawiamy je w pokoju, w którym temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Przez kilka pierwszych dni po przeniesieniu nakrywamy doniczki kapturkami wykonanymi z kartonu, aby do roślin nie docierało światło.

Termin kwitnienia konwalii zależy od tego, kiedy przenieśliśmy doniczki do mieszkania. Konwalie przeniesione w styczniu zakwitną po około miesiącu, a przeniesione w marcu po około dwóch tygodniach od przeniesienia.
Po przeniesieniu do mieszkania cały czas utrzymujemy podłoże w doniczkach lekko wilgotne.
Po ukazaniu się pierwszego kwiatostanu konwalii doniczki z roślinami przenosimy w chłodniejsze miejsce, aby wydłużyć ich kwitnienie.
Po przekwitnięciu konwalie nadal uprawiamy w doniczce, a wiosną, gdy pogoda już na to pozwoli (ziemia rozmarznie) kłącza z doniczek należy przesadzić do gruntu. Nie można przeznaczyć ich do pędzenia w następnym sezonie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz