środa, 8 maja 2013

Maj w ogrodzie


         Ach... nareszcie!
         Mamy wreszcie ten najpiękniejszy miesiąc roku! Nadeszła pełnia wiosny, czas obfitości - tak w największym skrócie określić można maj w przyrodzie. W ogrodzie możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty.
         Ciepłe i coraz dłuższe dni sprzyjają chęci przebywania na dworze i wykonywania prac w ogrodzie.
         Ale uwaga - dla roślin ogrodowych niebezpieczne mogą być przymrozki występujące jeszcze do połowy maja (często zdarza się ochłodzenie w dniach 12 do 14 maja, tzw. "Zimni Ogrodnicy" oraz 15 maja - "Zimna Zośka")!
         Pamiętajmy zatem aby w tych dniach chronić rośliny najbardziej wrażliwe na spadki temperatury.

W sadzie:
  • Dobry start młodym drzewkom w sadzie zapewni odpowiednie podlewanie i spulchnianie wierzchniej warstwy gleby. W połowie maja warto zasilić młode drzewka i krzewy nawozami wieloskładnikowymi. Starsze drzewa i krzewy warto było zasilić już w kwietniu, ale jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj to na początku maja.
  • Zdrowotność roślin i jakość plonu może poprawić też zastosowanie szczepionkiŻywa grzybnia mikoryzowa dla drzew owocowych. Mikoryza ułatwia roślinom pobieranie substancji odżywczych z gleby, a zatem pozwala też ograniczyć dawki stosowanych nawozów. To wygoda i oszczędność.
  • Jeżeli maj jest bezdeszczowy szczególnie ważne dla posadzonych wiosną młodych drzewek i krzewów staje się odpowiednio obfite podlewanie, w tym celu wokół drzewka wykonaj tzw. "misę", do której wlej nawet do 10 litrów wody. Lepiej podlać raz obficie niż często po troszeczku.
  • Na początku maja przeprowadź ręczne usuwanie tzw. "pąków zimowych" (zaschnięte pąki jabłoni i grusz, z których nie wyrastają ani kwiaty ani owoce) zaatakowanych przez kwieciaka. To zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się tego szkodnika.
  • Majowe przymrozki mogą uszkodzić kwiaty lub zawiązki owoców. Do ochrony zawiązków kwiatów i zawiązków krzewów możemy wykorzystać agrowłókninę. W sadach dobre rezultaty daje również zadymianie uzyskane dzięki spalaniu ściętych i wysuszonych gałęzi z dodatkiem lekko wilgotnej trawy i torfu. Przeczytaj więcej na temat: wiosenne przymrozki w sadzie.
  • W tym miesiącu sady wyglądają pięknie, gdyż zakwitają drzewa owocowe. Przyczyną słabego zawiązywania owoców może być brak odpowiedniego zapylacza. Jeżeli nie masz w sadzie odmiany mogącej być zapylaczem, w pobliżu kwitnącego drzewa w wiadrze z wodą ustaw kilka kwitnących pędów odmiany dobrze zapylającej Twoje drzewo. Dla wielu odmian jabłoni (min. Katji, Delikates, Primy, Fantazji, Jonagold, Ligol, czy Szampiona) dobrym zapylaczem jest odmianaJames Grieve. Spośród grusz, dla Bonkrety Williamsa, Komisówki i Konferencjidobrym zapylaczem będzie Faworytka. Problemem nie muszą się przejmować posiadacze śliwy Renklody Uleny, która jest samopylna.
  • Połowa maja to najdogodniejszy moment na zawieszenie pułapek wabiących owady, których gąsienice żerują w zawiązkach i owocach. Pułapki są dość skuteczne w walce z owocówkami oraz nasionnicą trześniówką. Kupując pułapki, należy zwrócić uwagę na ternin ważności i okres aktywności zawartego w nich preparatu.
  • Grusze mogą zostać zaatakowane przez grzyba powodującego rdzę gruszy. W takim przypadku rośliny spryskuje się preparatami takimi samymi jak do walki z parchem, np. Zato 50 WG, Delan 700 WG, Kaptan 50 WP. Jeżeli choroba występuje, pamiętajmy aby w poblizu sadu nie uprawiać jałowców sabińskich, które są pośrednimi żywicielami patogena powodującego rdzę. Jeżeli w pobliżu rosną jałowce sabińskie, choroba będzie powracała co roku.
  • Koniec kwitnienia śliw to okres zagrożenia ze strony owocnicy żółtorogiej. Szkodnik ten niszczy zawiązki owoców i powoduje ich opadanie. Oprysk ochronny przeprowadza się pod koniec kwitnienia (gdy opadnie około 80% płatków) za pomocą preparatu Calypso 480 SC. W późniejszym okresie przyglądamy się zawiązkom i usuwamy te z widocznymi "wgryzami" lub odchodami larw.
  • Ładna pogoda sprzyja pojawieniu się mszyc. Aby się z nimi uporać, zabiegi ochronne rozpoczynamy gdy tylko pojawią się pierwsze kolonie tego szkodnika. Przede wszystkim usuwamy najsilniej porażone liście i wierzchołki pędów z koloniami mszyc. Przeprowadzamy oprysk wyciągiem z pokrzywy, czosnku lub cebuli. Jeżeli szkodników jest dużo i sięgniemy po "chemię", możemy użyć preparatu do zastosowań amatorskich - ABC przeciwko szkodnikom na drzewach i krzewach owocowych AL.
cdn

3 komentarze:

  1. Już właśnie niedługo zacznie się sezon, że znów nasze ogrody ożyją. Moim zdaniem bardzo ważne jest to, co należy zrobić na wiosnę w oczku wodnym https://www.dostudni.pl/co-nalezy-zrobic-na-wiosne-w-oczku-wodnym,b65.html jeśli oczywiście takie posiadamy u siebie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie samo spędzanie czasu w ogrodzie jest bardzo przyjemne i ja również lubię w nim pracować. Wiem także jak ważne jest odpowiednie podlewanie naszej zieleni. W takiej sytuacji korzystam ze sprawdzonego systemu nawadniania https://www.podlane.pl/ który jest bardzo fajnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ogólnie wiosna w ogrodzie jest pięknym okresem i ja także jestem zdania, że również warto jest wiedzieć jak można w nim właściwie odpocząć. Polecam dlatego świetne nowości ze sklepu https://ogrodolandia.pl/pl/new i większość tych mebli ogrodowych ja także chciałbym mieć u siebie.

    OdpowiedzUsuń